Η Σπαρτάκ νίκησε την Ανζί των εννέα παικτών πριν τη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ (VIDEO)

Η Σπαρτάκ Μόσχας πήρε μία δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Ανζί, η οποία αγωνίστηκε με εννέα παίκτες από το 68ο λεπτό. Σκόρερ της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Champions League ήταν ο Ζε Λουίς, που με κεφαλιά στο 70΄ έπειτα από ασίστ του Πρόμες έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τρεις ημέρες πριν τον αγώνα ρεβάνς με τον Δικέφαλο στη Μόσχα,

η Σπαρτάκ υποδέχτηκε στην έδρα της την Ανζί για την 3η αγωνιστική του ρωσικού πρωταθλήματος. Ο Καρέρα παρέταξε την ομάδα του με έξι αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς της Τούμπας (δείτε ΕΔΩ).

Πρόβλημα με Μποκέτι που χάνει το ματς με τον ΠΑΟΚ

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης τραυματίστηκε ο Ιταλός κεντρικός αμυντικός, Μποκέτι, και την θέση του πήρε ο Τζικία. Σύμφωνα με τα όσα μετέφερε ο Μποκέτι στα ΜΜΕ της Ρωσίας, θα μείνει εκτός για μία εβδομάδα, με αποτέλεσμα να χάσει την ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ. «Νιώθω καλύτερα το πόδι μου ήδη, αλλά θα χρειαστώ μία εβδομάδα» δήλωσε χαρακτηριστικά ο έμπειρος παίκτης.

Δύο αποβολές και λύτρωση

Η Σπαρτάκ ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα του αγώνα και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού πιέζοντας για να ανοίξει το σκορ.

Στο πρώτο μέρος η αντίπαλος του ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες με Τασάεφ, Πρόμες και Ζομπνίν, ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο 45λεπτο με έξι τελικές προσπάθειες (έναντι μηδέν των φιλοξενούμενων) και 80-20 κατοχή, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και να προηγηθεί.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 49’, η Ανζί έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Πόνσε έκανε ένα σκληρό φάουλ στο Γκλουσακόφ και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 68΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μπελορούκοφ και στο 70’, ήρθε η λύτρωση για τη Σπαρτάκ, με τον Ζε Λουίς να κάνει το 1-0 με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Πρόμες και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.