Ολυμπιακός- Μπασκόνια 80-70 : Γίνεται ομάδα του Μπαρτζώκα!

Ο Ολυμπιακός αρχίζει να γίνεται ομάδα του Μπαρτζώκα. Να είναι σκληρός στην άμυνα. Να έχουν οι παίκτες του αυταπάρνηση. Να θυσιάζουν το κορμί τους στην άμυνα. Να διεκδικούν όλες τις φάσεις. Και κάπως έτσι ήρθε η νίκη (80-70) επί της Μπασκόνια.

Και άλλα πολλά… Κυρίως ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε λύσεις από πολλούς παίκτες όπως π.χ. τον Ρούμπιτ ή τον Έλις που έκανε σούπερ ντεμπούτο. Αλλά ακόμα και ο Μπάλντγουϊν παρά την διστακτικότητά του στην επίθεση, είχε προσφορά

σε άλλους τομείς.

Μια νίκη κάτω από τα πλέι οφ

Γενικά ο Ολυμπιακός δεν έλυσε τα προβλήματά του μέσα σε μια βραδιά αλλά τουλάχιστον έμοιαζε με μια ομάδα που είχε στόχευση μέσα στο γήπεδο. Πλέον οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν στο 9-13 και βρίσκονται μια νίκη κάτω από τα πλέι οφ. Η Μπασκόνια υποχώρησε στο 8-14.

Με τον Πρίντεζη να έχει θέμα τραυματισμού, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άρχισε με τους Ρούμπιτ και Μπάλντγουϊν στην frontline. Ο Ρούμπιτ άρχισε καλά τον αγώνα έχοντας 6 πόντους και μία τάπα επάνω στον Σενγκέλια στα πρώτα 2’30’’ του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατά γερά στο παρκέ και να είναι παραγωγικός στην επίθεση. Θα έπρεπε, όμως να λύσει αρκετά ζητήματα στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό στην επίθεση

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 25-24 στην πρώτη περίοδο και θα έπρεπε να δουλέψουν περισσότερο στην άμυνά τους. Η Μπασκόνια είχε 5/7 δίποντα και 4/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ δεν είχε κάνει ούτε ένα λάθος!

Παρά το γεγονός ότι παρατηρήθηκαν προβλήματα στην επίθεση μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο. Η άμυνά του παρουσίασε πρόοδο. Ο Βεζένκοφ έδωσε επιθετικές λύσεις (9 πόντοι στο πρώτο μέρος) ενώ τα καλά νέα ήρθαν από τον Οκτάβιους Έλις. Στο ντεμπούτο του με τα «ερυθρόλευκα» ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός με 3 πόντους και 4 ριμπάουντ, αλλά και μία τάπα στα 9 λεπτά που αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος.

Πολύ καλό ντεμπούτο για Έλις

Με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει 4/4 τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 43-37. Περιόρισε στα 6/17 σουτ (και 1/7 τρίποντα) και στους μόλις 13 πόντους την Μπασκόνια στην δεύτερη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν καλά στο πρώτο μέρος (7/11 δίποντα και 6/12 τρίποντα) ενώ είχαν πάρει πολύ καλά μαντάτα από τους πιο… φρέσκους στην ομάδα. Κυρίως από τον Έλις (όπως προαναφέραμε) αλλά και από τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μετά από τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (50-40). Απ’ εκεί και πέρα όμως υπήρξε πρόβλημα. Η επίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε καλή λειτουργία, η Μπασκόνια μείωσε σε 57-51 αλλά ούτε οι Ισπανοί τα κατάφερναν καλύτερα. Ακόμα και στο διάστημα της επιθετικής δυσλειτουργίας του Ολυμπιακού, η άμυνα έκανε καλή δουλειά. Και κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-51 για την ελληνική ομάδα.

Ενώ απέμεναν 7’40” για το τέλος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο +12 (σκορ 66-54) μετά από καλάθι του Έλις. Λίγο νωρίτερα ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε τραυματιστεί στον αστράγαλο με αποτέλεσμα να αποχωρήσει προς τα αποδυτήρια.

Ο Ολυμπιακός είχε σε ρόλο… MVP τον Ρούμπιτ
Ακόμα κι όταν η Μπασκόνια επιχείρησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια, ο MVP του Ολυμπιακού, Όγκουστιν Ρούμπιτ ήταν εκεί. Με τρίποντο (2/3 είχε) και με τον 19ο πόντο του, έστειλε το σκορ στο 74-62 και καθάρισε τον αγώνα.

Το πλέον ευχάριστο για τον Ολυμπιακό, όμως ήταν ότι μετά τους 24 πόντους που δέχθηκε στην πρώτη περίοδο, η αμυντική του προσέγγιση ήταν πολύ καλύτερη στα υπόλοιπα 30 αγωνιστικά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 43-37, 59-51, 80-70

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2 (4 ασίστ), Μπάλντγουϊν 2 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, Πολ 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Κόνιαρης (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σπανούλης 16 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 10 (4/4 δίποντα, 2/2, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 9 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Παπανικολάου 5 (1/1 δίποντο, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 19 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Έλις 11 (4/4 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ)

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Κρίστον 3 (0/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Τζάνινγκ 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ντιοπ, Γκαρσία 5 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φολ 2, Στάουσκας 14 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 0/1 βολές), Σενγκέλια 14 (4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σιλντς 14 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Πολονάρα 8 (0/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Έρικ 5 (2/2 δίποντα, 1/4 βολές)