Αποκλεισμός ΣΟΚ για τον Ολυμπιακό

Στην Ισπανία ο Ολυμπιακός ταξίδεψε με το +5 του πρώτου αγώνα στις αποσκευές του. Κόντρα στην Τζιρόνα, όμως, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο και γνώρισε την ήττα. Μια ήττα που ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή πορεία των νταμπλούχων Ελλάδος στη φάση των «16» του Eurocup Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει ορεξάτος στο

παρκέ, όμως η Τζιρόνα ήταν αυτή που επέβαλε τον ρυθμό της και με το... καλημέρα «έχτισε» διψήφια διαφορά (16-6, 7'). Η κατάσταση δεν άλλαξε, με την Έβανς να ανεβάζει το προβάδισμα της ομάδας της (26-11, 9'). Ένα επί μέρους 5-0 από πλευράς Ολυμπιακού μάζεψε τη διαφορά, όμως ένα μεγάλο σουτ από την Ρομέο διαμόρφωσε το 29-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί οι γηπεδούχες διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, χάρη στην Τραορέ (36-18, 13'). Η Χατζηνικολάου προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως οι γηπεδούχες έκαναν ό,τι ήθελαν και κράτησαν σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (44-25, 17'). Μάλτση και Άντερσον πήραν προσπάθειες για τον Ολυμπιακό, όμως το πρώτο μέρος έκλεισε με την Τζιρόνα στο +20 (49-29).

Η Μεντί ανέλαβε δράση για την Τζιρόνα στο δεύτερο μέρος και η διαφορά αυξήθηκε πάνω από τους 20 πόντους (56-34, 25'), με τις γηπεδούχες να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση. Χατζηνικολάου και Μακόλι πήραν προσπάθειες για τον Ολυμπιακό, μαζεύοντας τη διαφορά (64-46, 29'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με επί μέρους 5-0 από την Τζιρόνα, η οποία έκλεισε στο +23 την περίοδο για το 69-46.

Η τέταρτη περίοδος ήταν... τυπική διαδικασία, καθώς η Τζιρόνα είχε τον έλεγχο της κατάστασης και διατηρούσε τη διαφορά στα επίπεδα που ήθελε. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο σκορ και έτσι το τελικό 89-62 αποτύπωσε πλήρως την εικόνα του αγώνα, με την ισπανική ομάδα να παίρνει την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης, στέλνοντας την ομάδα του Κώστα Μίσσα εκτός συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-29, 69-46, 89-62.