Champions League: Προκρίθηκε στην παράταση η Ρεάλ επί της Μπάγερν (vid)

Μόνο λευκή πετσέτα δεν πέταξε η Μπάγερν Μονάχου στη Μαδρίτη. Οι Γερμανοί, παρ' όλο που είχαν ηττηθεί στο Μόναχο με 2-1 από τη "βασίλισσα", πήγαν στο Μπερναμπέου με σκοπό να παλέψουν, κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές, έστειλαν το ματς στην παράταση, όμως η καθοριστική αποβολή του Βιδάλ επί της ουσίας απλοποίησε τα πράγματα για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία στην παράταση κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και με το τελικό 4-2 να βρεθεί στα ημιτελικά του Champions League.

Η

Μπάγερν στο 53’ έκανε το 0-1 με πέναλτι του Λεβαντόφσκι, ενώ ο Κριστιάνο στο 76’ ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 αφού δύο λεπτά μετά ο Σέρχιο Ράμος με αυτογκόλ έκανε το 1-2 και έστειλε στο ματς στην παράταση. Πριν τελειώσει το 90λεπτο αποβλήθηκε αυστηρά ο Βιδάλ, με αποτέλεσμα η Ρεάλ να έχει περισσότερη φρεσκάδα.

Εκει ο Κριστιάνο στο 105’ και στο 110’ σκόραρε ακόμη δύο φορές, ενώ ο Ασένσιο στο 112’ έγραψε το τελικό 4-2 και την πρόκριση της Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά του Champions League.