«Βαριά» ήττα για τον Άρη στην Τσεχία

Συντριβή υπέστη ο Άρης στην πρώτη του εκτός έδρας δοκιμασία στο Basketball Champions League. Οι Θεσσαλονικείς έπεσαν με το βαρύ 99-70 στην Τσεχία απέναντι στη Νίμπουργκ, για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, και πλέον έχουν ρεκόρ 1-1 στον Α’ όμιλο.

Οι «κίτρινοι» έκαναν ό,τι ακριβώς δεν ήθελαν, με συνέπεια να ηττηθούν από την αντίπαλό τους, για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League,

με 99-70. Ηταν το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα για τους Θεσσαλονικείς στη διοργάνωση, καθώς προηγήθηκε η επικράτησή τους στην πρεμιέρα του τουρνουά, στο Αλεξάνδρειο, επί της Ζιέλονα Γκόρα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντιγκς (19π., με 5/6 τρίποντα) και για τον Αρη ο Μπελ (15π., με 5/9 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70.

Ο Αρης άντεξε, επί της ουσίας, στο πρώτο ημίχρονο ημίχρονο, όταν και μπόρεσε να σταθεί με αξιοπρέπεια απέναντι αντίπαλό του, η οποία από την αρχή, ωστόσο, είχε τα ηνία στο ματς (18-11, 27-15). Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι «κίτρινοι» πλησίασαν στους 3 πόντους (27-24), οι Τσέχοι, όμως, άνοιξαν εκ νέου τη διαφορά (37-29). Στο τρίποντο πλησίασε ο Αρης και στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (46-43), η προσπάθειά του έμεινε, όμως, εκεί. Η Νίμπουρκ με ταχύτητα, αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια (τελείωσαν το ματς με 10/22 τρίποντα), σε συνδυασμό με τα λάθη από το σύνολο του Παναγιώτη Γιαννάκη (17 συνολικά), ξέφυγε με +10 (53-43), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Το τελικό +29, με το 99-70, ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησαν οι γηπεδούχοι στον αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70

Οι συνθέσεις:

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Ρόνεν Γκίνζμπουργκ): Ρέι 18, Μπέντα 7, Πούμπρλα 5 (1), Λόρενς 14 (1), Ντιγκς 19 (5), Πετέρκα 5 (1), Μπόχατσικ 7 (1), Μπάρατς, Κριζ 11, Βούραλ, Χρούμπαν 13 (1).

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης 5 (1), Βον 12 (2), Τσαιρέλης 7, Χρηστίδης, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Μοράντ, Βασιλόπουλος 9 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 15 (5).