Τρελοί πανηγυρισμοί για το 1ο χρυσό της Ελλάδας στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων Νέων (εικόνες – video)

Οι έλληνες αθλητές και αθλήτριες έκαναν… αισθητή την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στο Μπουένος Άιρες με εμφατικό τρόπο και οι επιτυχίες πανηγυρίζονται με τρελό τρόπο. Η Ελλάδα πανηγυρίζει το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της διοργάνωσης. Συγκεκριμένα, το πρώτο μετάλλιο στο Μπουένος Άϊρες και το τέταρτο για την ελληνική κωπηλασία στον θεσμό -κάνοντας το 3 στα 3- κατέκτησε ξημερώματα

η δίκωπος άνευ πηδαλιούχου των Χριστίνα Μπούρμπου και Μαρίας Κυρίδου στον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος. «Χάλκινη» η Τζέλη στο ταεκβοντό, ο Τσιτσιπάς πέρασε στους «16» του Open Σανγκάης.

Συγκεκριμένα, οι παγκόσμιες πρωταθλήτριες και πρωταθλήτριες Ευρώπης, που έκαναν ακόμα μια υπέρβαση μετά το καλοκαίρι, θα ανέβουν στο ολυμπιακό βάθρο μετά από μια συγκλονιστική κούρσα που κρίθηκε στη γραμμή του τερματισμού. Οι δυο Θεσσαλονικιές κωπηλάτριες κέρδισαν το χρυσό τερματίζοντας σε χρόνο 1:40.00 αφήνοντας για μόλις 9 εκατοστά πίσω το πλήρωμα της Τσεχίας που τερμάτισε σε 1:40.09 και 29 της Ρουμανίας που τερμάτισε σε 1:40.29 ενώ 4η ήταν η Κίνα, με χρόνο 1:45.85.

Μετά το ιστορικό χρυσό μετάλλιο των Μπούρμπου-Κυρίδου η ελληνική κωπηλασία ξεφεύγει ακόμη περισσότερο ανάμεσα στα άλλα αθλήματα στον θεσμό και φτάνει τα 4 (ένα χρυσό, δυο ασημένια, ένα χάλκινο).

****
Εκτός της κωπηλασίας και το ταεκβοντό ανέβηκε στο πόντιουμ των νικητών. Η Φένια Τζέλη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα -55 κιλά. Η πρωταθλήτρια του ΣΟΑΤ έφτασε μέχρι τα ημιτελικά των -55κ, όπου αποκλείστηκε με 7-3 από την Κανθίντα Σαεγκσίν (Ταϊλάνδη). Νωρίτερα, η Τζέλη απέκλεισε με 19-11 την Γερμανίδα Βανέσα Μπέκσταϊν στα προημιτελικά, εξασφαλίζοντας έτσι μετάλλιο.

Να θυμίσουμε ότι η πρωτεύουσα της Αργεντινής είχε ντυθεί στα «γαλανόλευκα» από την πρώτη στιγμή που η ελληνική αποστολή πάτησε το πόδι της, με τους Ολυμπιονίκες Ηλία Ηλιάδη και Άννα Κορακάκη να είναι στο πλευρό των νεαρών αθλητών.

Να αναφέρουμε ότι με ξεχωριστές επισκέψεις στην ελληνική Ολυμπιακή ομάδα ολοκληρώθηκε η θριαμβευτική ημέρα για τη χώρα μας, στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων Buenos Aires 2018. Στο Ολυμπιακό Χωριό πήγε ο Πρέσβης της Ελλάδας στην Αργεντινή Δημήτριος Ζεβελάκης που έτυχε θερμής υποδοχής από τον Αρχηγό της Ελληνικής Αποστολής Γιάννη Καρρά. Την ελληνική ομάδα επισκέφτηκε και η Ολυμπιονίκης Αννα Κορακάκη, η οποία έχει επιλεγεί από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή ως Role Model για τους νέους αθλητές και αθλήτριες.

****
Λίγο αργότερα, νικηφόρα συνέχισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς την παρουσία του στο Open της Σανγκάης. Ο 20χρονος έλληνας τενίστας, Νο 15 στην παγκόσμια κατάταξη, αντιμετώπισε στο β’ γύρο τον 22χρονο Ρώσο, Κάρεν Χασάνοφ, Νο 27 στον κόσμο, και νίκησε με 6-4, 7-6 (8), παίρνοντας την πρόκριση στη φάση των «16» του τουρνουά, φθάνοντας τις 35 νίκες στη φετινή σεζόν.

Satisfaction lies in the effort, not in the attainment, full effort is full victory. pic.twitter.com/JpO2Wln2lW