Τένις: Ξανά στον δρόμο των επιτυχιών ο Τσιτσιπάς – Πέρασε στον τελικό του European Open (video)

Χρειάστηκε τρία σετ και περίπου 2 ώρες και 15 λεπτά, αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του European Open, που διεξάγεται στο Αμβούργο. Σε έναν συναρπαστικό ημιτελικό, ο έλληνας τενίστας επικράτησε του Κριστιάν Γκαρίν από τη Χιλή με 7-5, 3-6, 6-4 και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει για πρώτη φορά στην καριέρα του έναν τίτλο σε τουρνουά ATP 500 (μέχρι τώρα έχει παίξει τέσσερις τελικούς, δύο φορές στο Ντουμπάι, μία στη Βαρκελόνη

και μία στο Πεκίνο, και τους έχει χάσει όλους). Αντίπαλος του έλληνα πρωταθλητή στον τελικό της Κυριακής (27/09) θα είναι ο Αντρέι Ρούμπλεφ

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει πρώτος break και προηγήθηκε 5-2 στο πρώτο σετ, αλλά ο Γκαρίν (Νο 24 στον κόσμο), ο οποίος ειδικεύεται στις χωμάτινες επιφάνειες, κατάφερε να αντιδράσει και ισοφάρισε σε 5-5. Στο κρίσιμο σημείο, ο Έλληνας τενίστας κράτησε το σερβίς του και με νέο break πήρε το πρώτο σετ (7-5).

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς έκανε αρκετά λάθη, ενώ ο Χιλιανός ανέβασε την απόδοσή του, προηγήθηκε 4-2 και έκλεισε το σετ με δεύτερο break (6-3). Αυτό ήταν το πρώτο χαμένο σετ στο Αμβούργο για τον Τσιτσιπά, ο οποίος όμως έδειξε χαρακτήρα και, εκμεταλλευόμενος δύο συνεχόμενα double fault του Γκαρίν, «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του στο 5ο γκέιμ. Από κει και μετά, ο Έλληνας τενίστας κράτησε την ψυχραιμία του, διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στο 6-4 και τη νίκη.

It’s a 3rd final in 2020 for @StefTsitsipas

He battles past Garin 7-5 3-6 6-4 to give himself a chance of lifting the #HamburgOpen title on his tournament debut! pic.twitter.com/kiWP4xIZbv

Tennis TV (@TennisTV) September 26, 2020

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον τελικό της Κυριακής (27/09) θα είναι ο Αντρέι Ρούμπλεφ (νο 14 στον κόσμο), ο οποίος στον πρώτο ημιτελικό επικράτησε σχετικά εύκολα του Νορβηγού Κάσπερ Ρούουντ με 6-4, 6-2. Ο 23χρονος Ρώσος είχε κατακτήσει δύο τίτλους στο ξεκίνημα της σεζόν (σε Αδελαϊδα και Ντόχα), πριν διακοπούν οι αγώνες λόγω της πανδημίας, ενώ πέρυσι είχε αποκλείσει τον έλληνα τενίστα στον 1ο γύρο του US Open. Αντιθέτως, ο Τσιτσιπάς τον είχε νικήσει στον ημιτελικό του Next Gen ATP Finals το 2018, στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου.

غداً نهائي بطولة هامبورغ للتنس 500 نقطة :

RUBLIV vs TSITSIPAS

BEIN HD10 pic.twitter.com/SDh3BjM5Yo

— سامر الحي (@Samir1333Alhay) September 26, 2020

Proudly presented by https://t.co/LnzKGO7KJL Tsitsipas Books Rublev Final In Hamburg https://t.co/9KA8KR8OIK pic.twitter.com/mJbVMChPI0

— tenniscoaching.com (@_TennisCoaching) September 26, 2020

¡LA FINAL! Andrey Rublev (14°) y Stefanos Tsitsipas (6°) serán los actores en el último partido del ATP 500 de Hamburgo: El ruso derrotó a Ruud por 6-4 y 6-2 y jugará su 3ra final del año, mientras que el griego venció a Garín por 7-5, 3-6 y 6-4 y disputará su 2da del 2020. pic.twitter.com/Nd1iF1SCmC