Οι Πέισερς σταμάτησαν τον Αντετοκούνμπο και τους Μπακς

Η καλύτερη άμυνα του ΝΒΑ (Πέισερς) κέρδισε την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος (Μιλγουόκι) ή διαφορετικά, η ομάδα της Ιντιάνα αφού μπόρεσε να περιορίσει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 113-97.

Ο έλληνας σούπερ σταρ έκανε double double, αλλά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12 πόντους (το χαμηλότερο ρεκόρ στη σεζόν) και 10

ριμπάουντ, ενώ είχε επίσης 7 ασίστ και 3 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής. Κορυφαίος των Πέισερς ήταν ο Θαντέους Γιανγκ, που έφτασε σε double double με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ των Μπακς, ήταν ο ‘Ερικ Μπλέντσο με 26 πόντους.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, οι Κινγκς νίκησαν με 141-130 τους Τίμπεργουλβς στο Σακραμέντο. Ο Κώστας Κουφός στα 11 λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε 4 πόντους, ενώ είχε 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο. Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ο Άντριου Γουίγκινς με 25 πόντους για την ομάδα της Μινεσότα.

Οι Σέλτικς, χωρίς τους Χόρφορντ, Χέιγουορντ και Μπράουν, κατάφεραν να πανηγυρίσουν σπουδαία νίκη με 130-125 στην παράταση επί των Ουίζαρντς, μέσα στην Ουάσινγκτον. Ηγέτης για την ομάδα της Βοστώνης ήταν ο Καϊρι Ίρβινγκ, που στο έξτρα πεντάλεπτο, σημείωσε τους 12 τελευταίους πόντους των Σέλτικς. Ολοκλήρωσε τελικά τον αγώνα με 38 πόντους και 7 ασίστ.

Double double για την ομάδα της Ουάσινγκτον έκανε ο Τζον Γουόλ με 34 πόντους και 13 ασίστ, αλλά αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 128-125, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς σε 2η παράταση. Εντυπωσιακός ο Άντονι Ντέιβις σημείωσε 44 πόντους και οδήγησε τους Πέλικανς σε νίκη με 118-114 επί των Θάντερ στη Νέα Ορλεάνη. Έφτασε, μάλιστα, σε double double, αφού είχε και 18 ριμπάουντ, ενώ το ίδιο έκανε και ο Τζούλιους Ραντλ με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Θάντερ πρώτος σκόρερ κάνοντας επίσης double double ήταν ο Πολ Τζορτζ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.