Με… μπροστάρη ξανά τον Γιάννη, οι Μπακς 137-96 τη Σάρλοτ (video)

Μπορεί να μην έκανε το 20ό σερί double double στο ΝΒΑ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (το έχασε για ένα ριμπάουντ), αλλά, αυτό δεν τον εμπόδισε να οδηγήσει με την απόδοσή του, αν και έπαιξε μόλις 2ο λεπτά, τους Μιλγουόκι Μπακς σε μία ακόμη νίκη, αυτή την φορά επί της Σάρλοτ με 137-96. Έβαλε… 60 πόντους ο Τζέιμς Χάρντεν στη νίκη των Χιούστον Ρόκετς.

Τα «ελάφια» έφτασαν, λοιπόν, πολύ εύκολα στην 11η σερί

επιτυχία τους και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 17-3 στην Ανατολή, όπου προπορεύονται. Ο «Greek Freak» έπαιξε μόλις 20 λεπτά, πρόλαβε ωστόσο, να πετύχει 26 πόντους, να μαζέψει 9 ριμπάουντ και να μοιράσει 4 ασίστ.

Πέτυχε 60 πόντους ο Χάρντεν

Σε ένα ακόμη ματς ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν απολαυστικός. Ο άσος του Χιούστον «φόρτωσε» το καλάθι της Ατλάντα με 60 πόντους, στην επιβλητική νίκη των «Ρόκετς» επί των «Χοκς» με 158-111. Ο Χάρντεν πέτυχε 8 τρίποντα και ισάριθμα δίποντα, ενώ ευστόχησε σε 20 βολές.

Νίκησαν στο τέλος Σίξερς και Κινγκς

Οι Σίξερς κέρδισαν δύσκολα τους Πέισερς και παραμένουν αήττητοι εντός έδρας, την ώρα που οι Κινγκς χρειάστηκαν τη παράταση για να λυγίσουν τους Νάγκετς.

Στο 9-0 εντός έδρας και 14-6 συνολικά συνεχίζουν οι Σίξερς, οι οποίοι δυσκολεύτηκα, όμως έκαμψαν την αντίσταση των Πέισερς με 119-116, με την ομάδα της Ιντιάνα να μένει στο 12-7.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και τις 2 εύστοχες βολές του Τζόελ Εμπίντ, 2,8” πριν το τέλος, «σφράγισαν» τη νίκη. Ο Καμερουνέζος μάλιστα ήταν και πάλι ο κορυφαίος 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Τομπάιας Χάρις να προσθέτει 22. Από πλευράς Πέισερς, ξεχώρισαν οι Τι Τζέι Ουόρεν και Μάλκολμ Μπρόγκτον με 29 και 28 αντίστοιχα.

Παράταση και… Κινγκς με ανατροπή

Ντέρμπι μέχρι τέλος και στο Σακραμέντο, εκεί όπου οι Κινγκς «χαμογέλασαν» το φινάλε με 100-97 κόντρα στους Νάγκετς. Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την 8η νίκη σε 18 ματς των γηπεδούχων και τη 4η ήττα σε 17 ματς για την ομάδα του Ντένβερ.

Η αναμέτρηση ήταν τόσο οριακή, που χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να υπάρξει νικητής. Σε εκείνο το διάστημα, οι Κινγκς σκόραραν 10 πόντους, δέχθηκαν 7 και πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη απέναντι στη δεύτερη καλύτερη ομάδα της Δύσης.

Κορυφαίος των νικητών ο Χάρισον Μπαρνς με 30 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 21 πόντους με 7 ριμπάουντ είχε ο Μπάντι Χιλντ. Για τους Νάγκετς, 25 μέτρησε ο Γκάρι Χάρις.

Σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Σακραμέντο-Ντένβερ 100-97 (παρ.)
Φιλαδέλφεια-Ιντιάνα 119-116
Χιούστον Ατλάντα 158-111
Μιλγουόκι-Σάρλοτ 137-96

Pas de 20ème double-double de suite pour Giannis Antetokounmpo (26PTS, 9REB) mais une victoire tout de même facile pour les Bucks face aux Charlotte Hornets (137-96).

Milwaukee signe son 11ème succès de rang est est plus que jamais premier de la conférence Est ! pic.twitter.com/DybEfydaUW

— Le Coin Sport (@lecoinsportoff) 1 Δεκεμβρίου 2019

Πηγή: Με… μπροστάρη ξανά τον Γιάννη, οι Μπακς 137-96 τη Σάρλοτ (video) - altsantiri