FIBA Champions League: Πρώτη ήττα για τον Προμηθέα, 78-83 από τη Στρασμπούρ (εικόνες – video)

Οι δυνάμεις του Προμηθέα Πατρών στην άμυνα τον εγκατέλειψαν στον… επίλογο του αγώνα, με αποτέλεσμα οι Αχαιοί να γνωρίσουν την πρώτη τους απώλεια στο Basketball Champions League. H ομάδα του Μάκη Γιατρά ηττήθηκε 78-83 από τη Στασμπούρ στην Γαλλία, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, και πλέον ισοβαθμεί με ρεκόρ 4-1 στον Δ’ όμιλο με τους γηπεδούχους.

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στις τρεις

πρώτες περιόδους, αλλά στην τελευταία έμεινε από δυνάμεις και βάθος πάγκου (απουσίαζαν και οι Λάνγκστον Χολ, Οκτάβιους Έλις), βλέποντας τους Γάλλους να δίνουν ρεσιτάλ παραγωγικότητας απέναντι στην κουρασμένη ελληνική άμυνα, να σημειώνουν την ανατροπή και να υπερασπίζονται την έδρα τους.

Κορυφαίος των Αχαιών με 30 πόντους ο Ρίον Μπράουν, ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Ζερεμί Νζουλιέ με 19.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-41, 51-59, 83-78

Ο Προμηθέας αιφνιδιάστηκε στα πρώτα λεπτά, βλέποντας την Στρασμπούρ να ξεφεύγει ακόμη και με +9 (13-4). Ωστόσο, η προσφορά του Κατσίβελη στο κομμάτι της οργάνωσης και οι εκτελεστικές ικανότητες του Μπράουν, τον βοήθησαν να αντιδράσει και να τρέξει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 4-12, κλείνοντας την περίοδο στο -1 (17-16). Στη δεύτερη περίοδο, οι Αχαιοί έδωσαν ρεσιτάλ στην άμυνα, Κασελάκης και Μπράουν διακρίθηκαν στην επίθεση και η ελληνική ομάδα από το εις βάρος της 28-22 στο 14′ απάντησε με επιμέρους σκορ 1-19, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (29-41).

Με τον Μπράουν να είναι ασταμάτητος, ο Προμηθέας δεν αγχώθηκε στην τρίτη περίοδο και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +8 (51-59). Στον… επίλογο του αγώνα, όμως, η κούραση έκανε την εμφάνισή της στην άμυνα του Προμηθέα, ο οποίος δεν είχε αντανακλαστικά και είδε την Στρασμπούρ με ρεκόρ παραγωγικότητας να ισοφαρίζει στο 38΄ σε 75-75 και στην επόμενη επίθεση να περνά μπροστά με 77-75. Ο Γκίκας από τα 6.75 (77-78) έδωσε παράταση στο όνειρο του «διπλού», αλλά Τραορέ και Γκριν (κέρδισε αντιαθλητικό) έδωσαν τέλος στις ελπίδες της ελληνικής ομάδας, που με το τελικό 83-78 υπέστη την πρώτη ήττα της.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαλντίνι (Ιταλία), Ζαλπόλσκι (Πολωνία), Γέβτοβιτς (Σερβία).

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 8 , Γκριν 11 (1), Νζουλιέ 19 (3), Σερόν 8 , Τραορε 12, Μπέιχαρστ 2, Φολ 4, Γκουλμί, Λανγκ 18 (2), Πιετρούς 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 30 (6), Γκίκας 3 (1), Κασελάκης 17 (3), Λίποβι 7 (1), Μέιερ, Κατσίβελης 3, Παρκς 8, Σαλούστρος, Τσαϊρέλης 10.