Euroleague: Τεράστιο «διπλό» του Παναθηναϊκού στη Μόσχα, 78-77 την ΤΣΣΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την αγωνιστική του πρόοδο με τεράστιο «διπλό» στη Μόσχα, το πρώτο μετά από εννέα χρόνια (1/12/2010 με 68-72). Δια χειρός Νικ Καλάθη, με τρίποντο του αρχηγού από τα 8 μέτρα και με ταμπλό στα 0.3″ για τη λήξη, οι «πράσινοι» απέδρασαν με το τελικό 78-77 από την έδρα της ΤΣΣΚΑ, για την 26η αγωνιστική της Euroleague,

αυξάνοντας το ρεκόρ τους σε 13-13 και πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην 8η θέση (είναι ένατος γιατί υστερούν στην ισοβαθμία με τους «ερυθρόλευκους»).

Παράλληλα, το «τριφύλλι» έγινε η δεύτερη ομάδα τη φετινή σεζόν, που υποχρεώνει το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη σε εντός έδρας ήττα, μετά τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Η αποψινή ήταν η έκτη ήττα της ΤΣΣΚΑ, που ισοβαθμεί πλέον στη δεύτερη θέση με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η πρόκριση πλέον είναι στα… χέρια του Παναθηναϊκού, ο οποίος με «2 στα 2» στη… διαβολοβδομάδα που ακολουθεί με Μπασκόνια εντός και Αρμάνι εκτός «αγκαλιάζει» την είσοδο του στα πλέι οφ.

Με χαμένη τη μάχη των ριμπάουντ (27 έναντι 39) και κυρίως των επιθετικών (7 έναντι 16), ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς και την επιμονή του, καθώς παρά τα κομβικά λάθη στο φινάλε είχε τα ψυχικά αποθέματα για την ανατροπή. Τεράστιος ο παροπλισμένος μέχρι τα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα Νικ Καλάθης (11π., 9ασ.), αλλά όλη η δουλειά της υπέρβασης είχε γίνει από τον ΝτεΣόν Τόμας (12π., 2/2τρ.). Πολύτιμη η προσφορά και των ψηλών, Τζέιμς Γκιστ (11π.), Ιωάννη Παπαπέτρου (10π., 9ρ.). Από την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 59-58, 77-78

Η ευστοχία της ΤΣΣΚΑ και η έφεσή της στη δημιουργία έβαλαν γρήγορα τους Ρώσους μπροστά στο σκορ (14-10 στο 5′). Ωστόσο, Γκιστ και Λάνγκφορντ έδωσαν λύσεις από τα 6,75 για το… προσπέρασμα (14-16 στο 7′), κάτι το οποίο ήταν προσωρινό, καθώς οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2 (20-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να περιορίσει τις… ορέξεις του Ροντρίγκεθ από την περιφέρεια με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να βρεθούν στο -7 (35-27) στο 17′ και στο -6 με τη λήξη του ημιχρόνου (41-35).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 8-4 βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +10 (49-39). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι τις λύσεις και με μπροστάρη τον Λάνγκφορντ πέτυχε και πάλι την ανατροπή στο 26′ (57-58), για να κλείσει το δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ στο εύθραυστο +1 (59-58).

Με τους Γκιστ και Λάνγκφορντ να συνεχίζουν να απειλούν, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και πάλι στο 34′ με 64-65, αλλά δύο λάθη του Παπαγιάννη (παράβαση 3″ στη ρακέτα και αντιαθλητικό φάουλ) έβαλαν την ΤΣΣΚΑ σε θέση ισχύος (74-67 στο 38′). Και ενώ το ματς φαινόταν χαμένο, ο Τόμας είχε διαφορετική άποψη, καθώς με προσωπικό σερί 0-7 ισοφάρισε σε 74-74 στα 58″ για τη λήξη. Τι ακολούθησε; Δύο βολές του Χίγκινς (76-74) στα 22.2″, με τον Γκιστ να απαντά με 1/2 για το 76-75 στα 12.3″. Ο Κλάιμπερν συνέχισε με 1/2 για το 77-75 στα 9.9″, μέχρι να αναλάβει δράση ο Καλάθης από τα 8 μέτρα και στα 0.3” για τη λήξη να γράψει με ταμπλό το τελικό 77-78.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Μόγκουλκοτς, Ζαμόισκι

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Μπολομπόι, Πίτερς, Ούχοφ, Αντόνοφ 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5), Κλάιμπερν 9, Χίγκινς 14 (1), Χάκετ 8, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 8, Χάντερ 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 12 (2), Λάνγκφορντ 8, Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10 (2), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 6, Καλάθης 11 (2), Αντετοκούνμπο 5.