Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο Game 4 με την Ζάλγκιρις

Η ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού στη σεζόν 2017/18, ολοκληρώθηκε πρόωρα. Το βράδυ της 26ης Απριλίου στη Zalgirio Arena του Κάουνας. Η Ζάλγκιρις επικράτησε στο Game 4 (101-91) και με σκορ 3-1 έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στο Final Four της EuroLeague,

το οποίο οι Πειραιώτες ονειρεύονταν από το πρωί της 22ας Μαΐου του 2017. Από την επομένη της ήττας τους στον Τελικό με την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Με τον Πρίντεζη εκτός αγώνα, με αρκετούς τραυματίες να κάνουν υπερπροσπάθεια, με τον Σπανούλη χαμηλά και τους περισσότερους διαθέσιμους παίκτες να προσφέρουν από ελάχιστη έως καθόλου βοήθεια, ο καταπονημένος και άδειος από κουράγιο Ολυμπιακός υποκλίθηκε σε έναν ανώτερο αντίπαλο που ήταν πιο «πεινασμένος», είχε καλύτερο ρυθμό και τον κόσμο στο πλευρό του.

Το Sport24.gr αξιολογεί την εικόνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

1. ΤΖΑΜΕΛ ΜΑΚΛΙΝ (starter)

Στατιστικά: 8 πόντοι (1/3 δίποντα, 6/11 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 19:56 (14 ranking)

Μπήκε στο ματς με άστοχο lay-up από έλλειψη αποφασιστικότητας, έβαλε τους πρώτους του πόντους με 2/2 βολές για το 16-10 στο 5′, όμως δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Πήρε μερικές ανάσες από τον Μιλουτίνοφ, έβγαλε την πρώτη περίοδο με ένα άστοχο δίποντο και ένα ριμπάουντ, έπρεπε όμως να φτάσουμε στο 8′ για να βάλει το πρώτο του καλάθι για το 48-35. Σε 12 λεπτά στο πρώτο μέρος είχε επτά πόντους με πέντε βολές και μόλις ένα "σκουπίδι", μαζί με πολλές κακές αντιδράσεις στο πίσω μέρος του γηπέδου. Στο 24′ πήρε βολές με τη διαφορά στους 14 και τις πέταξε και τις δύο στο σίδερο και τελικά ολοκλήρωσε την βραδιά του χωρίς να βοηθήσει την ομάδα του. Δεν ήταν κακός, απλώς δεν είναι ο παίκτης που χρειάζεται ο Ολυμπιακός, ειδικά όταν ο Μιλουτίνοβ δεν μπορεί να προσφέρει.

3. ΜΠΟΜΠΙ ΜΠΡΑΟΥΝ

Δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

Στατιστικά: 4 πόντοι (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 4 ριμπάουντ σε 23:08 (3 ranking)

Αμυντικό φάουλ στην πρώτη του φάση στο ματς, αμυντικά ριμπάουντ στις επόμενες δύο. Ουσιαστικά τα πρώτα λεπτά του "Παπ" στο ματς, πριν έρθει το σημαντικό μακρινό του δίποντο για το 23-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως το βράδυ ήταν δικό του, ο Ιωάννης έμεινε πολύ χαμηλά και μέχρι το ημίχρονο πήγαινε από την άμυνα στην επίθεση χωρίς να ακουμπά την μπάλα περισσότερο. Όσο κι αν ήθελε, δεν μπορούσε να βοηθήσει στο δεύτερο μέρος και χάθηκε κι αυτός στη μετριότητα της ομάδας του.

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (starter)

Στατιστικά: 19 πόντοι (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη σε 30:14 (15 ranking)

Δεν ξεκίνησε καλά το ματς, όμως μετά το timeout στο 5′, γύρισε με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα για το 14-8. Έπαιξε έξι λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς να είναι καλός, γύρισε στο 14′ στη θέση του Στρέλνιεκς, πίεσε την άμυνα της Ζάλγκιρις αλλά δεν μπορούσε να της κάνει ζημιά. Στο 19′ έβαλε βολές για το 51-37, στο ημίχρονο είχε 7 πόντους, 1 ασίστ και 3 λάθη. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους κλείστηκε από δύο παίκτες, είχε πάσα στα δεξιά του στον Γουίλτζερ που ήταν μόνος του στο τρίποντο, αλλά δεν την "είδε". Στο δεύτερο πάλεψε με τρομερό πείσμα, αναγκάστηκε να πάρει πολλά "τραβηγμένα" σουτ καθώς δεν έβρισκε χώρους, αποχαιρέτησε την ευρωπαϊκή σεζόν με ψηλά το κεφάλι. Ήταν μια δύσκολη βραδιά για τον "Kill-Bill", που ονειρευόταν το Βελιγράδι από τη στιγμή που "λύγισε" πέρυσι στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΒ

Στατιστικά: 3 πόντοι (1/3 δίποντα, 1/2 βολές), 6 ριμπάουντ σε 11:12 (6 ranking)

Άλλαξε τον ΜακΛίν στο 6′, είχε 1/2 βολές για το 21-14 στην πρώτη του επίθεση, έπαιξε 2:35 και γύρισε στον πάγκο. Ήταν φανερό πως στόχος του ήταν να δώσει μερικές ανάσες στον ΜακΛίν, καθώς δεν μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο. Ήταν στο παρκέ στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και κέρδισε γρήγορα επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ, πριν βάλει δίποντο για το 27-24 στο 12′ και τελικά παίξει έξι λεπτά μέχρι το ημίχρονο. Άλλα πέντε πήρε στο δεύτερο, για να μαζέψει τελικά 6 ριμπάουντ σε 11 λεπτά. Πάλεψε, δεν μπορούσε όμως να δώσει κάτι περισσότερο, ειδικά απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο που δεν του ταιριάζει.

13. ΓΙΑΝΙΣ ΣΤΡΕΛΝΙΕΚΣ

Στατιστικά: 17 πόντοι (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), 2 ριμπάουντ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 21:17 (22 ranking)

Πάτησε παρκέ νωρίς, καθώς ο Σπανούλης δεν είχε μπει καλά στο ματς, έβαλε δύο βολές και έδωσε μια ωραία ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε το δεύτερο με άστοχο τρίποντο υπό καλές προϋποθέσεις, έβαλε όμως το επόμενο από την κορυφή για το 29-27 στο 13′. Και έμεινε εκεί μέχρι το ημίχρονο. Στο 33′ έβαλε γκολ-φάουλ για το 83-68, η εικόνα του στο δεύτερο μέρος ήταν εξαιρετική, χάρη σε αυτόν βρήκε ο Ολυμπιακός ελπίδες στο φινάλε, όμως η εξαιρετική του εμφάνιση ήρθε σε έναν αγώνα που οι Πειραιώτες έχασαν από την άμυνα και όχι από την επίθεσή του.

14. ΚΙΜ ΤΙΛΙ (starter)

Στατιστικά: 3 πόντοι (0/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος σε 19:28 (2 ranking)

Πενταδάτος αντί του Πρίντεζη, ο Γάλλος δεν ήταν καλός ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Μπροστά δεν πήρε μπάλες και δεν έκανε σουτ στα 7:28 που αγωνίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, γύρισε στο 14′ ως center σε χαμηλό σχήμα, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να βοηθήσει σε καμία πλευρά του παρκέ. Μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 53-40, όμως στο 23′ δεν κυνήγησε μια μπάλα με το σκορ στο 57-43 και η Ζάλγκιρις έβαλε δύο βολές από φάουλ του Μιλουτίνοβ στον Ντέιβις. Απογοητευτικός, ειδικά από τη στιγμή που δεν ήταν διαθέσιμος ο βασικός power forward της ομάδας του…

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (starter)

Στατιστικά: 15 πόντοι (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/9 βολές), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα, 1 λάθος σε 23:51 (21 ranking)

Έκανε γρήγορα το πρώτο του φάουλ στον Μπράντον Ντέιβις, έβαλε τους πρώτους του πόντους με γκολ-φάουλ στο 6′ (18-13) και στο 7′ έδωσε την θέση του στον Παπαπέτρου. Γύρισε στο 11′ στη θέση του Γουίλτζερ για να παίξει μαζί με τον Παπαπέτρου, γύρισε όμως μετά από μερικά δευτερόλεπτα στον πάγκο για να ξαναμπεί στο ματς ο Καναδός. Ο Σφαιρόπουλος τον έστειλε λίγο μετά στο ματς, ο "Παπ" έκανε βήματα στο 19′ με τη διαφορά στους 16 και συνολικά το πρώτο του μέρος δεν ήταν καλό. Το δεύτερο ήταν πολύ καλύτερο, στο τέλος ήταν κομβικός για να μαζέψει ο Ολυμπιακός την διαφορά, όμως το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε του στέρησε την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, όχι αναγκαστικά την νίκη, αλλά κάτι περισσότερο από το τελικό 101-91.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ

Στατιστικά: 0/2 τρίποντα, 1 ασίστ σε 8:10 (-4 ranking)

Μπήκε στο ματς στο 8′, έκανε ένα πολύ άσχημο μακρινό σουτ δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του, είχε και δεύτερο άστοχο τρίποντο και τελικά μετά από 5:33 αντικαταστάθηκε από τον Ρόμπερτς. Έπαιξε άλλα τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος, λογικό από τη στιγμή που ο Σφαιρόπουλος στηρίχθηκε στο δίδυμο των Σπανούλη – Στρέλνιεκς και τελείωσε την βραδιά του με αρκετά άσχημο τρόπο.

22. ΜΠΡΑΙΑΝ ΡΟΜΠΕΡΤΣ (starter)

Στατιστικά: 10 πόντοι (0/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 17:52 (14 ranking)

Έβαλε τρίποντο για το 5-3 και ξεκίνησε και πάλι δυναμικά σε εκτός έδρας αγώνα, συνέχισε με 2/2 βολές για το 5-5, είχε όμως σημαντικό πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Πάνγκος που έκανε ζημιά στο πρώτο εξάλεπτο της αναμέτρησης. Πρόσθεσε άλλο ένα ζευγάρι βολών και έδωσε την θέση του στον Μάντζαρη στο 8′ με απολογισμό 7 πόντους από 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές και 2 ασίστ. Γύρισε στο 13′, στο ξέσπασμα της Ζάλγκιρις, είχε χάσει τον καλόρυθμό του και εκτός από ένα drive, δεν ήταν αποφασιστικός. Στο 22′ έβαλε τρίποντο για το 55-43, στο 24′ έκλεψε μια μπάλα στην επαναφορά,

31. ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΟΓΡΗΣ

33. ΚΑΙΛ ΓΟΥΙΛΤΖΕΡ

Στατιστικά:

Μπήκε στο ματς στα μέσα της πρώτης περιόδου, έδωσε μια καλή έξτρα πάσα στην πρώτη του επίθεση και στο 7′ πέτυχε τους πρώτους του πόντους με ψύχραιμο τελείωμα κοντά στο καλάθι. Στο 15′ πήρε από την αριστερή γωνία το πρώτο του τρίποντο που ήταν καλό, αλλά άστοχο και σε δέκα λεπτά στο πρώτο μέρος έδωσε ελάχιστα πράγματα, ένα δίποντο και μία τελική πάσα. Στο 24′ έβαλε τρίποντο για το 59-48, στο 26′ αστόχησε σε σουτ που εκβίασε από τα οκτώ μέτρα, όμως στο 34′ σκόραρε ξανά από τη δεξιά γωνία για το 83-71 που τρόμαξε τους γηπεδούχους και έδωσε στον Ολυμπιακό το δικαίωμα να ελπίζει… Θετικός, ακόμη προσπαθούμε να καταλάβουμε γιατί στο Game 3 έμεινε εκτός αποστολής ενώ θα μπορούσε να έχει δώσει λύσεις με το μακρινό του σουτ. Δεδομένες πάντως και οι αδυναμίες του στο πίσω μέρος του γηπέδου, όσο κι αν παλεύει, όσο κι αν θέλει να βοηθήσει.

The post Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο Game 4 με την Ζάλγκιρις appeared first on REDPLANET.GR.