Επική ανατροπή και νίκη για Αρμάνι Μιλάνο

H "σφαλιάρα" από τη Ζάλγκιρις όχι μόνο δεν απογοήτευσε τους παίκτες της Αρμάνι Μιλάνο, αλλά αποτέλεσε την απαρχή για την αγωνιστική τους εκτόξευση. Μία μόλις εβδομάδα αργότερα. Δύο μέρες μετά τον θρίαμβο στην έδρα της Βαλένθια (στη δεύτερη παράταση!), οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι νίκησαν την Μπάμπεργκ στο Mediolanum Forum (71-62).

Η νίκη αυτή καθεαυτή δεν είναι τόσο εντυπωσιακή, όσο τρόπος με τον οποίο προέκυψε, αφού οι γηπεδούχοι γύρισαν από το -11 (46-57) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Κρατώντας τους
αντιπάλους τους στο απόλυτο "μηδέν" για πέντε λεπτά και σκοράροντας κατά ριπάς στον αιφνιδιασμό, βρέθηκαν στο +8 (65-57) με δυόμιση λεπτά να μένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα, η Μπάμπεργκ δεν είχε τις δυνάμεις και το σθένος να επιστρέψει και να κάνει ανατροπή στην ανατροπή, πίνοντας το ίδιο δηλητήριο με το οποίο "πότισε" την Μπαρτσελόνα δύο βράδια νωρίτερα. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κατέρρευσε στο φινάλε, έχασε δώδεκα διαδοχικά σουτ και εξαιτίας των συνεχόμενων λαθών της έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για το "διπλό" στο Mediolanum Forum.

Ο MVP

Ο Άντριου Γκάουντλοκ θα μείνει στα "πιτς" για τις επόμενες έξι εβδομάδες, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο έχει στο παρκέ τον Κέρτις Τζέρελς. Ο αριστερόχειρας γκαρντ έβαλε την σπίθα, για να ανάψει η φωτιά της ανατροπής στην τελευταία περίοδο, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους (με 1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/3 βολές), 4 ριμπάουντ, 4ασίστ και 1 λάθος σε 26'11'' συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε 1/10 τρίποντα στο α' μέρος, με αποτέλεσμα να ακολουθεί διαρκώς στο σκορ. Στο β' μέρος όμως, άλλαξε απόλυτα αυτό το γεγονός, με τους παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι να σουτάρουν με 5/8 από τα 6μ75. Κρατήστε αυτό συν το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 3 λάθη στο παιχνίδι, κάνοντας μόλις 1 στο β' μέρος!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ρίκι Χίκμαν σκόραρε για τρεις στο 32'29'' για το +11 (46-57) της Μπάμπεργκ. Από εκεί κι έπειτα όμως, το γήπεδο κατηφόρισε απότομα προς την πλευρά της Αρμάνι Μιλάνο. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 19 σερί αναπάντητους πόντους (!) μέχρι το 37'43'' και ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (65-57), αποκτώντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Η οποία ήρθε εν τέλει, για να γίνει το 2/2 στη δεύτερη "διαβολοβδομάδα" της EuroLeague.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι 7.770 φίλοι της Αρμάνι Μιλάνο που βρέθηκαν στο Mediolanum Forum χάρηκαν με την ψυχή τους ένα απολαυστικό παιχνίδι, στο οποίο νίκησε η ομάδα τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία) - Πέρεθ Πιζάρο (Ισπανία) - Μπαουμάνις (Λετονία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 27-35, 43-51, 71-62.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Μίτσοφ, Πάσκολο 6 (5 ριμπάουντ), Καλνιέτις 10 (1/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταρτσέφσκι 12, Τσιντσιαρίνι 5, Εμπαγιέ 8 (1), Θίοντορ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές), Μπερτάνς (0/2 σουτ), Τζέρελς 12 (3), Γκουντάιτις 11 (8 ριμπάουντ).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χίκμαν 3 (1/8 σουτ), Ράιτ 12 (4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Ζήσης 7 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Νίκολιτς 11 (3), Στάιγκερ, Μίτροβιτς 2, Λο 5 (2/10 σουτ), Ρούμπιτ 9 (6 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 6, Τέιλορ 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 16/44 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 21/27 βολές, 42 ριμπάουντ (30+12), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάμπεργκ: 13/41 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 9/12 βολές, 34 ριμπάουντ (27+7), 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα η Αρμάνι Μιλάνο έχει νέο εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά απέναντι στον Ολυμπιακό (23/11, 21:45), ενώ η Μπάμπεργκ υποδέχεται τη Βαλένιθια (23/11, 21:00).

Πηγή: Sport24.gr