«Ξέσπασε» στο τρίτο και νίκησε την Αλμπα και τον κακό του εαυτό (75-71)

Διπρόσωπος, αλλά τελικά… νικητής! Ο Ολυμπιακός μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Αλμπα Βερολίνου και να βρέθηκε ακόμα και στο -15 (20-35), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο «ξέσπασε» και με επιμέρους σκορ 27-9 έκανε την ολική ανατροπή.

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν 10 λάθη και ήταν πολύ άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-24 υπέρ των Γερμανών, αλλά στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκαν, έσφιξαν την άμυνα τους και με πρωταγωνιστές τους ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ επικράτησαν με 75-71

και έφτασαν στην 5η νίκη τους στη φετινή Euroleague.

Ο Αμερικανός γκαρντ έβγαλε τρομερή ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και σάλπισε την… αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Ο εκρηκτικός άσος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη, έχοντας 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Αξιος συμπαραστάτης του ΜακΚίσικ ήταν ο Ζαν Σαρλ, που έπαιξε ως 5άρι  και κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, βγάζοντας ασπροπρόσωπο τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Ο Γάλλος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Σημαντικό ρόλο στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού έπαιξαν επίσης οι Σάσα Βεζένκοφ (11 π.), Κώστας Παπανικολάου (8π.) και Κώστας Σλούκας (9π., 3 ας.), με τους Ερυθρόλευκους να ολοκληρώνουν το ματς με 21 ασίστ και 17 λάθη. Από την Αλμπα ξεχώρισε ο Γκιφάι με 13 πόντους.

Αστοχος και με πολλά λάθη

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον η Αλμπα. Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και στα σουτ που δοκίμασαν ήταν άστοχοι. Από την άλλη, η γερμανική ομάδα μετά τα πρώτα δύο λεπτά βρήκε ρυθμό και στο 4’ προηγήθηκε με 7-0. Οι Πειραιώτες χρειάστηκαν σχεδόν πέντε λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι. 4:35’ για το τέλος ο Παπανικολάου ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε σε 3-7. Το καλάθι του «Παπ» δεν ήταν ικανό όμως για να δώσει την ώθηση που έψαχνε ο Ολυμπιακός, με την Αλμπα Βερολίνου να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 (5-15), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (10-22).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να είναι σε απόγνωση. Ο Ελις μείωσε αρχικά σε 12-22, αλλά και πάλι οι Ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Οι Γερμανοί με τέσσερις πόντους από τον Φοντέκιο και τέσσερις από τους Γκρέιντζερ και Λάμερς ανέβασαν τη διαφορά στους 14 (30-16). Οι Πειραιώτες σε 15 λεπτά παιχνιδιού είχαν 10 λάθη, με αποτέλεσμα να είναι πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η Αλμπα στο 18’ προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους (35-20), προτού ο Ολυμπιακός πετύχει δύο καλάθια με τους Πρίντεζη και Βεζένκοφ και μειώσει σε 24-35, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Από το -11 στο +7!

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 6-2 με καλάθια των Σλούκα, ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ και μείωσαν στους 7 (30-37), αναγκάζοντας τον Ρενέσες να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν ρυθμό μέσα από τις καλές άμυνες και με τέσσερις πόντους από τον Ζαν Σαρλ και μία βολή από τον Σλούκα εριξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, μειώνοντας σε 35-37. Καταλύτης για την επαναφορά του Ολυμπιακού ήταν ο ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός γκαρντ με την ενέργεια και τις πάσες του έδωσε στους Πειραιώτες την ώθηση που χρειαζόντουσαν, για να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Λίγο αργότερα μάλιστα με τρίποντο από τη γωνία έφερε το ματς στον πόντο (37-38). Ο Λο 2:24’ πριν το τέλος της περιόδου, ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 4 (40-44), όμως, ο Παπανικολάου στην επόμενη επίθεση απάντησε με το ίδιο νόμισμα, μειώνοντας και πάλι στον πόντο (43-44). Ηταν θέμα χρόνου ο Ολυμπιακός να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Και το έκανε 1:32’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τον Ζαν Σαρλ (45-44). Στη συνέχεια μάλιστα ανέλαβε δράση ο Σπανούλης και με δύο σερί τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στους 7 (51-44). Από το -11 του ημιχρόνου, στο +7 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. 27-9 το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο υπέρ των Πειραιωτών.

Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με την Αλμπα να μειώνει αρχικά σε 51-48 με καλάθια των Γκιφάι και Φοντέκιο και στη συνέχεια σε 53-52 με τέσσερις πόντους από τους Λάμερς και Γκρέιντζερ. Ενδιάμεσα είχε πετύχει δύο βολές ο Κώστας Παπανικολάου. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ και… ξύπνησε τους παίκτες του με τις φωνές του. Ο Ζαν Σαρλ με γκολ-φάουλ έκανε το 56-52 και λίγο αργότερα ο Σλούκας με νέο γκολ-φάουλ το 59-52. Ο ΜακΚίσικ με εντυπωσιακό κάρφωμα ανέβασε τη διαφορά στους 9 (61-52) και ο Σλούκας έστειλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +11 (63-52). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τον Σάσα Βεζένκοφ 4:40’ πριν το τέλος να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι και να κάνει το 66-54.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71