Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό (3-1)

Νικηφόρο ξεκίνημα για την ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού στη Volley League.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο «Ζηρίνειο» 3-1 σετ (21-25, 25-22, 21-25, 19-25) της Κηφισιάς στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής.

Οκτώ μέρες μετά την αναμέτρησή τους στο «Μελίνα Μερκούρη» για το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», η ομάδα του

Δημήτρη Καζάζη ήταν και πάλι νικήτρια, έχοντας κορυφαίους τους Έγκλεσκανς και Μιγιαΐλοβιτς.

Το ματς

Οι «Ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά και πήρε γρήγορα προβάδισμα, φτάνοντας στο +5 (5-10), για να μειώσει στον πόντο στη συνέχεια η Κηφισιά (9-10).

Η ομάδα του Καζάζη διατήρησε το προβάδισμα (13-18, 15-19), η Κηφισιά μείωσε στους δύο πόντους (19-21, 21-23), αλλά ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με 21-25.

Η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο σετ, βρήκε ρυθμό και δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-6, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, αλλά το σκορ στη συνέχεια ξέφυγε (17-12, 18-13), με την Κηφισιά να φτάνει στο 25-22 και να ισοφαρίζει σε 1-1 τα σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο τρίτο σετ (10-10, 13-13, 15,-15, 16-16, 19-19), το οποίο ήταν το πιο ισορροπημένο του αγώνα. Ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο ψύχραιμος, πήρε το προβάδισμα στο τέλος (19-22) και έκανε το 2-1 στα σετ (21-25).

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο τέταρτο σετ, φτάνοντας στο +6 (2-8, 5-11) και +7 (8-15). Πάντως, η ομάδα του Ζαλμά δεν παράτησε το ματς, έβγαλε αντίδραση (14-18), αλλά οι παίκτες του Καζάζη πήραν το σετ (19-25) και μαζί την πρώτη τους φετινή νίκη.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 21-25, 19-25