Νίκη για την Λίβερπουλ (2-0) – Μυθική εξάρα της Νάπολι (1-6)

Mε τον Κώστα Τσιμίκα για ακόμη ένα ματς να παίρνει φανέλα βασικού, η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα με 2-0 της Ρέιντζερς στο «Άνφιλντ», διπλασιάζοντας έτσι τις νίκες της στον όμιλο.

Η Λίβερπουλ μπήκε αποφασισμένη να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα την έβαζε από νωρίς στη θέση του οδηγού και αυτό το βρήκε μόλις στο 7′, όταν ο Αλεξάντερ Άρνολντ εκτέλεσε αριστουργηματικά την εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, για το 1-0 των «Reds».

Τα επόμενα λεπτά βρήκαν την Λίβερπουλ να πιέζει και να χάνει πολύ καλές ευκαιρίες με τους

Ντίας και Σαλάχ, με το 1-0 να είναι το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Η ομάδα του Κλοπ συνέχει στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με τον Σαλάχ να «σφραγίζει» την νίκη για την Λίβερπουλ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53′.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Χέντερσον (70′ Φαμπίνιο), Τιάγκο, Σαλάχ, Ζότα (69′ Φιρμίνο), Ντίας, Νούνιες.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέρ, Γκόλντσον, Ντέιβις (66′ Τζακ), Κινγκ, Μπάρισιτς, Λούνστραμ, Ντέιβις, Τίλμαν (66′ Σακάλα), Κεντ, Μορέλος.