Με το μυαλό στην Μπαρτσελόνα η Λυών

Η Λυών δυσκολεύτηκε απέναντι στην ουραγό, Γκινγκάμπ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής στη Ligue 1. Οι «λιονέ» προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 και «κατέβασαν ταχύτητα» ενόψει του μεγάλου αγώνα που ακολουθεί στις 19/02 με την Μπαρτσελόνα, για τους «16» του Champions League. Μη έχοντας να χάσουν τίποτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πριν το τέλος του ημιχρόνου και πάλεψαν για το βαθμό, ωστόσο, δεν τα κατάφεραν.

Την 10η νίκη της πέτυχε η Νιμ, με 2-0 επί της Ντιζόν. Οι γηπεδούχοι με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήραν το «τρίποντο» κι ελπίζουν βάσιμα, πλέον, στην ευρωπαϊκή τους έξοδο, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δεν κατάφεραν να απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.