Ασχημη εμφάνιση και ήττα του Ολυμπιακού στο Ντουμπρόβνικ

Τη δεύτερη φετινή ήττα του στο Champions League στο πόλο γνώρισε ο Ολυμπιακός, καθώς έχασε 10-6 από τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ στην Κροατία, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Οι πρωταθλητές Ευρώπης (με εξαίρεση την πρώτη περίοδο) πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση, έμειναν για σχεδόν 16 αγωνιστικά λεπτά χωρίς γκολ

και δεν κατάφεραν ούτε καν να διεκδικήσουν θετικό αποτέλεσμα από την πρωτοπόρο του Β΄ ομίλου, που συνεχίζει με το απόλυτο νικών. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου παρέμεινε τρίτη, δέκα βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς και προηγήθηκε 2-0, με τέρματα του Γενηδουνιά στην κόντρα και του Φουντούλη με παίκτη παραπάνω. Οι γηπεδούχοι, όμως, αξιοποίησαν τις δύο πρώτες αποβολές που κέρδισαν και ισοφάρισαν, ενώ είχαν την ευκαιρία να πάρουν και προβάδισμα, όμως ο Πάβιτς σταμάτησε τον Παπαναστασίου σε κόντρα επίθεση. Ο Μπούσλιε με κοντινό σουτ στον παραπάνω έδωσε ξανά προβάδισμα (3-2) στους "ερυθρόλευκους", λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο οκτάλεπτο σημαδεύτηκε από τις πολλές αποβολές που χρέωσαν οι διαιτητές, με τους Κροάτες να είναι πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Γιόκοβιτς και Μπένιτς, και να παίρνουν για πρώτη προβάδισμα με 5-4, περίπου δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το πρώτο γκολ της Γιουγκ στα ίσια, με σκόρερ τον Μερκούλοφ, διαμόρφωσε το 6-4 του ημιχρόνου και κατέστησε τη Γιουγκ φαβορί του αγώνα.

Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά στην τρίτη περίοδο, όπου οι Κροάτες κυριάρχησαν απόλυτα και ξέφυγαν 9-4, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που αδυνατούσε να βρει λύσεις, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο Φάτοβιτς με πέναλτι, ο Λοζίνα με πολύ ωραίο γκολ από τα 2μ. και ο Γιόκοβιτς στον παίκτη παραπάνω ήταν αυτοί που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ (με σερί 6-0 μετά το 3-4) και “καθάρισαν” το ματς. Το τελικό 10-6 αντικατοπτρίζει σε γενικές γραμμές την εικόνα του αγώνα, με τους “ερυθρόλευκους” να αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων και να μην καταφέρνουν να “ζορίσουν” τη Γιουγκ, η οποία είναι πλέον “αγκαλιά” με την πρώτη θέση του Β ομίλου.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-1, 3-0, 1-2

Διαιτητές: Σεβέρο (Ιταλία), Γκόμεθ (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Μάτσαν, Φάτοβιτς 1, Λόντσαρ, Γιόκοβιτς 3, Γκαρσία 1, Λοζίνα 1, Μερκούλοφ 1, Κρζιτς, Ζουβέλα, Μπένιτς 3, Παπαναστασίου, Βουκόγεβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος