MotoGP Καταλονίας: Νέος θρίαμβος για Lorenzo

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Jorge Lorenzo που επικράτησε στο MotoGP της Καταλονίας που έλαβε χώρα στην πίστα της Βαρκελώνης. Εντυπωσιακός ήταν ο ρυθμός των εγκαταλείψεων!

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/SeitanF1)

Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής είχε την πρωτοπορία σε όλο τον αγώνα, με εξαίρεση τον πρώτο γύρο. Κι αυτό παρότι 24 ώρες νωρίτερα είχε πανηγυρίσει την πρώτη pole ως αναβάτης της Ducati.

Στην

εκκίνηση ήταν ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Marc Marquez, αυτός που πήρε προσωρινά το πάνω χέρι. Μάλιστα είχε δίπλα του τον Andrea Iannone που αντέδρασε καλά στην εκκίνηση και μέχρι τη στροφή 10 διεκδικούσε την πρωτοπορία. Ωστόσο εκεί το παράκανε, ο Lorenzo τον πέρασε και στην ευθεία εκκίνησης-τερματισμού ο Ισπανός πέρασε και τον Marquez.

Για μερικούς γύρους οι δύο συμπατριώτες κινήθηκαν κοντά σε χρόνους αλλά στην πορεία ο Lorenzo ξέφυγε, φτάνοντας στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του. Λες και του… έδωσε φόρα η ανακοίνωση πως θα αλλάξει ομάδα στο τέλος της σεζόν, αφού ως γνωστόν του χρόνου θα ανήκει στην εργοστασιακή ομάδα της Honda.

Μάλιστα με αυτή την επιτυχία o Lorenzo έφτασε στη βαθμολογία τον νυν teammate του, Andrea Dovizioso, που ενώ μαχόταν για τη δεύτερη θέση με τον Marquez, έπεσε στη στροφή 5 κατά τη διάρκεια του ένατου γύρου.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Valentino Rossi με την εργοστασιακή Yamaha – ήταν μάλιστα η τέταρτη φορά σε επτά αγώνες φέτος, που είδε την καρό σημαία τρίτος. Πλέον είναι 27 πόντους πίσω από τον Marquez στη βαθμολογία.

Αξιοσημείωτη ήταν η αναρρίχηση στην κατάταξη του Cal Crutchlow, με τον αναβάτη της LCR Honda να εκκινεί δέκατος και να τερματίσει τέταρτος. Χρειάστηκε να περάσει τον εργοστασιακό αναβάτη της Honda, Dani Pedrosa, ενώ ο Maverick Vinales ανέκαμψε από την τραγική του εκκίνηση, κλείνοντας τον αγώνα έκτος.

Το εντυπωσιακό είναι πως στον τερματισμό δεν είχαμε καν τις 15 μοτοσυκλέτες που βαθμολογούνται σε κάθε αγώνα!

Αναλυτικά η κατάταξη:

ΑναβάτηςΟμάδαΜοτοσυκλέταΓύροιΔιαφορά1Jorge LorenzoDucatiDucati2440m13.566s2Marc MarquezHondaHonda244.479s3Valentino RossiYamahaYamaha246.098s4Cal CrutchlowLCR HondaHonda249.805s5Dani PedrosaHondaHonda2410.640s6Maverick VinalesYamahaYamaha2410.798s7Johann ZarcoTech3 YamahaYamaha2413.432s8Danilo PetrucciPramac DucatiDucati2415.055s9Alvaro BautistaAspar DucatiDucati2422.057s10Andrea IannoneSuzukiSuzuki2424.141s11Pol EspargaroKTMKTM2436.560s12Scott ReddingApriliaAprilia2438.229s13Karel AbrahamAspar DucatiDucati241m21.526s14Franco MorbidelliMVDS HondaHonda21+ 3 γύροι–Hafizh SyahrinTech3 YamahaYamaha20εγκατέλειψε–Tito RabatAvintia DucatiDucati18εγκατέλειψε–Jack MillerPramac DucatiDucati17εγκατέλειψε–Bradley SmithKTMKTM13εγκατέλειψε–Takaaki NakagamiLCR HondaHonda13εγκατέλειψε–Alex RinsSuzukiSuzuki11εγκατέλειψε–Andrea DoviziosoDucatiDucati8εγκατέλειψε