13:29 13/3/2018 - Πηγή: ΕΡΤ

Ενα εύκολο απόγευμα είχε την Κυριακή ο Ολυμπιακός στα Χανιά κερδίζοντας τον Πλατανιά με 4-0. Η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου που φαίνεται να τα έχει παρατήσει, είχε μια πολύ άσχημη απόδοση, μην καταφέρνοντας σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να περιορίσει τον μεγάλο της αντίπαλο.

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΗ ΧΟΥΛΑΚΗ

Ουσιαστικά, όλα κρίθηκαν από πολύ νωρίς στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό

που ήταν να… βάλει το πρώτο γκολ. Αυτό έγινε στο 14ο λεπτό με την προβολή του Ρομαό, για ν’ ακολουθήσουν στη συνέχεια και άλλα τρία, τα δύο από τα οποία σημειώθηκαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 24’ ακολούθησε το 2-0 όταν μετά το σουτ από τον Ανσαριφάρντ, ο Κλιάιτς απομάκρυνε με τα πόδια, αλλά στην επαναφορά της μπάλας, ο Μάριν σκόραρε. Το τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σημειώθηκε από πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μιραλάς από τον Μαλσά, με τον Βέλγο επιθετικό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από τα 11 βήματα.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τον Ολυμπιακό να φτάνει και σε ένα τέταρτο γκολ το οποίο σημειώθηκε στο 58’ όταν από τη σέντρα του Ομάρ ο Σισέ μέσα στην περιοχή του Πλατανιά πήδηξε ανενόχλητος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Ουές, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Πλιάτσικας (70′ Παπανικολάου), Στάμου (46′ Πατράλης), Δημούτσος (46′ Κοροβέσης), Μαλσά, Νίλι, Ενσικουλού, Κασάλιτσα.

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Μάρτινς (66′ Ζιλέ), Φορτούνης (62′ Σεμπά), Μάριν, Μιραλάς (75′ Τζούρτζεβιτς), Ανσαριφάρντ.

ΦΟΥΝΤΜΠΟΛ ΛΙΓΚ – Κορυφή για ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ είναι από χθες πρώτος στη βαθμολογία της Φούτμπολ Λιγκ καθώς επικράτησε με 3-0 των Τρικάλων.
Ο ΟΦΗ επικράτησε χάρη σε δύο γκολ από τον κεντρικό αμυντικό του, τον Βαφέα, τα οποία πέτυχε στο 63ο και στο 69ο λεπτό, με το πρώτο γκολ να σημειώνεται από τον Λεάλ στο 5′

.

Από το Σάββατο
Πανσερραϊκός-Απόλλων Λάρισας 2-1
Την Κυριακή

Δόξα Δράμας – Καλλιθέα 2-0
18′ Κουσκουνάς, 45+2′ Μπαϊκαρά
Αναγέννηση Καρδίτσας – Απόλλων Πόντου 0-2
9′ πεν. Μπρίτο, 25′ Συμελίδης
Παναιγιάλειος – Αιγινιακός 2-1
26′ Σταματής, 58′ Ζαφειράκης – 53′ Ανδρικόπουλος
ΟΦΗ – Τρίκαλα 3-0
5′ Λεάλ, 63′, 69′ Βαφέας

Δευτέρα (12/3) (15:00)

Αρης-Εργοτέλης

Σπάρτη-Καραϊσκάκης Αρτας

Τρίτη (13/3)
ΑΟΧ/Κισσαμικός-Παναχαϊκή
Διαιτητής: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)
Βοηθοί: Ζησιμόπουλος (Πειραιά)-Σοφός (Βοιωτίας)
4ος διαιτητής: Γκαμάρης (Αθηνών)

Μια… ανάσα από το πρωτάθλημα ο Ηρόδοτος!

Ο σύλλογος της Ν. Αλικαρνασσού νίκησε 2-1 την Κηφισιά για την 19η αγωνιστική του 8ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και… πλησίασε κι άλλο την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς είναι πλέον στο +6 από τη δεύτερη θέση. Οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με την εκπνοή του πρώτου μέρους, με τέρμα του Καϊμακαμούδη, ωστόσο στην επανάληψη ο Ετόφ με δυο τέρματα έφερε τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση. Το σύνολο του Μανώλη Παπαματθαιάκη, μάλιστα, εκμεταλλεύτηκε και το «δώρο» της ΑΕΜ, που κέρδισε 4-2 το Αιγάλεω και ξέφυγε με 6 βαθμούς από το «Σίτυ», 3 «στροφές» πριν το φινάλε.

Τα αποτελέσματα

—Ηρόδοτος-Κηφισιά 2-1 (53′, 65′ Ετόφ-45′ Καϊμακαμούδης)
Ηχητικά : ΜΑΝΟΛΗΣ ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ Προπ. Ηροδότου
ΚΑΛΟΠΗΤΑΣ ΗΛΙΑΣ Προπ. Κηφισιάς
—ΠΟΑ-Φωστήρας 1-0 (77′ Τριανταφύλλου)
Ηχητικό : ΜΑΝΟΛΗΣ ΣΟΥΤΖΗΣ Προπ.ΠΟΑ
—ΟΦΙ-Ερμής Ζωνιανών 2-1 (55′ Παπαδόπουλος, 73′ Μπλέντι-19′ Ηλιόπουλος)

—Ηλυσιακός-Αγ. Ιερόθεος 0-2 (31′ Κράσι, 80′ Τσαρκάνι)
—ΑΕΜ-Αιγάλεω 4-2 (12′ 61′, 85 Ρηγάκης, 91′ Ξαγοραρης-36′, 51′ Βέρμπης)

0-4
Στο 32’ το ΣΥΝΚΑ άνοιξε το σκορ με τον Κυτράκης , για να διπλασιάσει τα γκολ ο Βεστάκης στο 73’. Ο ίδιος στο 83′ και την εκπνοή πέτυχε το τελικό 0-4 . σημειώνοντας παράλληλα χατ τρικ.
Πανακρωτηριακός-Κρ. Αστέρας 7-2

Μόλις στο 2’ ο Μπαδιεριτάκης άνοιξε το σκορ, ενώ με ακόμα δύο τέρματα στο 25’ και το 27, έγινε πολύ γρήγορα το 3-0 για τον Πανακρωτηριακό. Ο Βασιλομιχελάκης με άπιαστο σουτ στο 37’ ανέβασε το δείκτη του σκορ, ενώ ακολούθησε το 5-0 στο 39’ με τον Μπάτζιο. Ο ίδιοςπαίκτης στο 58’ έκανε το 6-0 , όμως στο 60’ ο Ροκάκης μείωσε σε 6-1. Ο χορός τερμάτων συνεχίστηκε στο 71′ όταν έγινε το 7-1 με τον Βασιλομιχελάκη για να διαορφωθεί το τελικό 7-2 με τον Ντούπη λίγο πριν το τέλος του αγώνα.
Ίκαρος-Άρης Σούδας 1-1

Ο Άρης Σούδας πήρε το προβάδισμα στο 70′, με πέναλτυ του Αντ. Γαλανάκη με τον Νιανουνάκη αρχικά να αποκρούει και τον επιθετικό της Σούδας να σκοράρει στην επαναφορά της μπάλας, για το 0-1. Η ισοφάριση για τον Ίκαρο ήρθε στην εκπνοή του αγώνα, με κεφαλιά του Κατσιμπουρνά .
Σπάθα-Απόλλων 1-1

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο 31’ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μαρκουλάκης , για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 80’ με τον Γιάννη Βαρουξάκη.
Ποσειδών Κ.Ρ.-Γρανίτης 0-0

Στο 65′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κυριακάκης, ενώ στο 80′ τον δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε και ο Μαυρεδάκης αφήνοντας την ομάδα του με εννέα ποδοσφαιριστές. Όμως το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

Θύελλα Καλ.-Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ 1-2

Στο 16’ η Θύελλα άνοιξε το σκορ με τον Βαλέρα, ο οποίος όμως αποβλήθηκε στο 64′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 70′ ο Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ έφτασε στην ισοφάριση με τον Παπασηφάκη. Στο 85′ ο Ράντεφ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι , όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό πέτυχε το γκολ της ανατροπής (1-2), ενώ αποβλήθηκε τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος. Το παιχνίδι είχε δύο ακόα αποβολές στο φινάλε, μία για κάθε ομάδα. Ο Ουρούκου αποβλήθηκε στο 90′ και ο Παπασηφάκης στο 90+2′.

Ροδωπού-ΑΕ Κυδωνίας 1-1

Μόλις στο 5′ τα Ροδωπού πήραν το προβάδισμα με ψηλοκρεμαστό σουτ του Πάτα, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με πλασέ του Κλάδου στο 68′ .
Φωστήρας-Κορωνίδα 0-3 α.α.
Αστέρας Μαν.-Δόξα 0-3 α.α.
Κεραμειά-Ηρακλής Νεροκούρου 0-3 α.α.

Β’ ΕΠΣ ΧΑΝΙΩΝ
23η αγωνιστική

Τιτάν-Άμιλλα 2-1
Στο 60’ ο Ποντίκας με σουτ πέτυχε το 1-0, με την Άμιλλα να ισοφαρίζει στο 70′ με πολύ ωραίο σουτ του Κολομπάκη. Το γκολ της νίκης για την ομάδα των Καλυβών ήρθε στο 90’ με τον Ροζάκη.
Χάλης-Θησέας 4-2

Ο Θησέας προηγήθηκε μόλις στο 5′ με τον Μητσώνη για να φτάσει και στο 0-2 στο 20’ με δυνατό σουτ του Γκ. Γκιόκα. Ο Χάλης ξαναμπήκε στο παιγνίδι στο 44′ με καρφωτή κεφαλιά του Μαναρώλη (1-2) για να φτάσει και στην ισοφάριση στο 65′ με σκόρερ ξανά τον Μαναρώλη. Η ολική ανατροπή ξεκίνησε στο 85’ με το Νικ. Μαυρεδάκη και να ολοκληρώνεται στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Μανελάρι που «έκλεψε» την μπάλα και έκλεισε το σκορ στο 4-2.
Αστέρας Χαλέπας-Ήφαιστος 2-3
Ο Αστέρας με γκολ του Τζιατζιάφη στο 15′ προηγήθηκε στο σκορ για να ισοφαρίσει ο Ηφαιστος στο 25′ με κεφαλιά του Καλλέλη. Στο 30′ με τον Λαΐτσα ο Αστέρας μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ, όμως ο Νικολακάκης ισοφάρισε σε 2-2 στο 60′ και ο Μουτσάνι πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 70′.
ΑΠ Σούδας-ΕΘΚ 4-1

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο τέταρτο , όταν ο Λυχνάκης κέρδισε το πέναλτι και ο Νταμαδάκης ευστόχησε για το 0-1. Η ΑΠ Σούδας όμως γύρισε το παιχνίδι με κεφαλιά του Πλανάκη στο 27′ για το 1-1 και τον Τσιμπρικίδη με σουτ για το 2-1 στο 31΄. Ο ίδιος πέτυχε το 3-1 στο 44’, για να διαμορφωθεί το τελικό 4-1 με αυτογκόλ του Νταμαδάκη στο 58′ .
Δάφνη-Ποσειδών Τσικ. 3-1

Από ισάριθμες ασίστ του Καραθανάση στο 5′ και το 7′, χρίστηκαν σκόρερ οι Μαρινάκης (1-0) και Γιανναράκης (2-0). Ο Ποσειδώνας ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 52′, με κεφαλιά του Σπουργίτη τον να πετάγεται στην πορεία της μπάλας με (2-1), για να γίνει στην εκπνοή του αγώνα το τελικό 3-1 με τον Μυριδάκη.

Νέος Ηρακλής-Ιδομενέας 0-0

Ο Περδικάκης ήταν εκείνος που σημάδεψε το δοκάρι ΣΤΟ 90+3’ Κι έτσι έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη ο Ιδομενέας.
Νέος Σαμψών-Άπτερα 2-3

Μόλις στο 3′ ο Γωνιωτάκης κέρδισε πέναλτι για τον Νέο Σαμψών και ο ίδιος ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα απέναντι για το 1-0. Στο 39′ με γκολ του Αλ. Τσικουδάκη ήρθε η ισοφάριση , όμως ο Γωνιωτάκης σκόραρε ξανά στο 41′ δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Αλεξανδρίδης όμως ισοφάρισε σε 2-2 στο 47′ , για να γίνει η ολική ανατροπή με γκολ του Νικολάου στο 89’ για την πρωτοπόρο ομάδα των Απτέρων.
Σφακιά-Ασπίδα 1-3

Στο 23’ ο Μήτρου πέτυχε το 0-1, ενώ στο 54′ ο Κουρομιχελάκης από μπαλιά του Καραμήτσου σημείωσε το 0-2. Στο 57′ τα Σφακιά μείωσαν σε 1-2 με τον Βούρβαχη , για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 η Ασπίδα με γκολ του Καραμήτσου στο 81′.

Γ’ ΕΠΣ ΧΑΝΙΩΝ
17η αγωνιστική

Εμεινε το 3-1 για την Υρτακίνα
Ασπάλαθος και Υρτακίνα έπαιξαν για μόλις 12’ , δηλαδή από το σημείο που διακόπηκε για εάν επίμαχο πανό , που ανάρτησαν οι φίλαθλοι της φιλοξενούμενης ομάδας στο 78′ της αναμέτρησης κι ενώ η Υρτακίνα ήταν μπροστά με 3-1. Το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στη βαθμολογία.
Πέργαμος-Ιωνία 2000 0-1
Στο 12’ ο Β. Κατελανάκης κέρδισε πέναλτι για την Ιωνία, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, όμως ο Αργυρίου απέκρουσε Στο 58′ η Πέργαμος είχε την δική της ευκαρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Τσαγκαράκης, είχε δοκάρι.Στο 77′ ο Κυρίτσης με σουτ πέτυχε το γκολ της νίκης για την Ιωνία 2000.
Άρης Βουκολιών-Τάλως 2-0

Στο 73′ ο Παγωνάκης με σουτ άνοιξε το σκορ και ο ίδιος στο 75’ διαμόρφωσε το τελικό αποτλελεσμα.
Νέοι Μινωταύρου-Νέος Κισσαμικός 3-1

Με γκολ του Τουλουπάκη στο 7′ ο Νέος Κισσαμικός πήρε το προβάδισμα (0-1). Όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπλούφα στο 55′ και ο Κοσμαδάκης πέτυχε το γκολ της ανατροπής στο 70′ (2-1).Πέντε λεπτά αργότερα ο Μανουσάκης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-1).
Κουμπές-Αγία Μαρίνα 3-2

Στο 36′ ο Ίβο πέτυχε το 0-1 για την Αγιά Μαρίνα, για να ισοφαρίσει ο Κουμπές με τον Μάνη στο 40ο λεπτό. Στο 55′ αποβλήθηκε ο Κουμανδράκης της Αγίας Μαρίνας με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 60′ ο Μπαλαντινάκης με πέναλτι που δόθηκε σε χέρι αμυντικού έκανε το 1-2, για να ισοφαρίσει στο 75′ ο Ιάτρου σε 2-2. Το γκολ της νίκης για τον Κουμπέ , σημείωσε στο 80′ ο Τόπι.

Α’ ΕΠΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
22η αγωνιστική

Ποσειδώνας Γερανίου – Αετός Ανωγείων 4-1
(4’, 54’ Σ. Σηφακάκης, 61’ Μ. Σαριδάκης, 88’ Κάββαλος/ 53’ Καλέργης)

Ε.Α.Π. – Σπήλι 2 – 1
(26’ Σαμιώτης, 47’ Καργάκης/ 88’ Μπινιάς)

15. Κεραυνός 6
* Ο Τάλως Μελιδονίου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς.

Β’ ΕΠΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Νέοι Ζωνιανών – Επισκοπή 2010 2 – 4
(Β.Ν. Κλίνης, Α.Α. Παπαδάκης – Ν. Κυμιωνής, Αργυρίου, 2 Τζωρτζινάκης)
Λίβας – Λιβάδια 2 – 1
(22’ Γκέρτι, 24’ Π. Δασκαλάκης – 16’ Δ. Χνάρης)
Τάλως Γαράζου – Παναρκαδικός 0 – 4
(38’ Νούρτσε, 59’ Κοπανάκης, 67’ Μ.Π. Μεργεμογλου, 78’ Κ. Μεργέμογλου)
Φοίνικας – Αναγέννηση ΜΠΣΡ 3 – 4
(79’ πεν., 86’ Παπαδογιάννης, 90’+ Φραγκιαδάκης – 47’, 62’ Μπεσίκου, 53’ Βουρλιάς, 71’ πεν. Χ. Ψωμάς)
Απόλλωνας – Ασή Γωνιά 1 – 3
(43’ Βασίλι – 7’ Γεωργιουδάκης, 50’, 76’ Ψυχουντάκης)
ΝΕΑΡ – Φλόγα Ρουστίκων 1 – 5
(Βασσαδάκης – Άγας 2, Χατζησεβαστός 2, πεν. Σ. Φραγκιαδάκης)

1ος ΟΜΙΛΟΣ 19η Αγωνιστική

Μία ακόμα ήττα σε εκτός έδρας παιχνίδι υπέστη ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων, χάνοντας την Κυριακή το μεσημέρι από τα Μελίσσια με 60-47.
Η χανιώτικη ομάδα ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τελευταίο 10λεπτο του αγώνα. Ωστόσο, τα Μελίσσια κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν από την 3η περίοδο όπου ήταν μπροστά με 5 πόντους διαφορά (41-36), φτάνοντας στη νίκη.
Καζαντζή με 18 και Ψυχογιού με 14 πόντους ήταν οι πρώτες σκόρερ για την Αντισφαίριση.
Τα 10λεπτα: 15-13, 26-23, 41-36, 60-47
ΟΑΧ (Κασικτσόγλου – Δημητρουλάκη): Σκορδυλάκη, Βασιλογιαννάκη, Κουφογιάννη 6, Ψυχογιού 14, Καζαντζή 18 (4), Δασκουλίδου 7 (1), Παπαμαρκάκη, Σκουμπάκη 2.

ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΑΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Ο ΓΑΣ Καλυβίων πήρε το ντέρμπι επί της Ελευθερίας Μοσχάτου με σκορ 64-60 για τη 19η αγωνιστική της Α2. Από εκεί και πέρα, ο Σπόρτιγκ επικράτησε της Αγίας Παρασκευής με 50-43.
Αξιο αναφοράς ότι ο Αρης Πετρούπολης έχει εγκαταλείψει την προσπάθεια και δη λόγω οικονομικών προβλημάτων, ένα γεγονός που ίσως χαρίσει μια ανέλπιστη παραμονή στον ΟΑΧ.

Εχει ακόμη οξυγόνο ο ΑΟΚ Χανιά

Αλλο ένα… θρίλερ στο κλειστό Κλαδισού ο ΑΟΚ Χανιά επικράτησε 72-71 της Παναγίτσας, μένοντας «ζωντανός» στη «μάχη» της παραμονής στη Γ’ Εθνική.
Ο ΑΟΚ Χανιά δύο φορές πήρε διψήφια διαφορά στο ματς (30-20, 60-50), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Με δύο βολές 15» πριν το τέλος ο Αράπης οδήγησε το ματς στην παράταση.
Εκεί ο κορυφαίος σε απόδοση παίκτης του ΑΟΚ Χανιά, Τασιούδης, με δυο βολές 24» πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-33 (ημίχρονο), 58-50, 66-66 (κ.α.), 72-71 (παράταση)
ΑΟΚ Χανιά:Σταθόπουλος, Παπαδάκης 3 (1), Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 5, Σαράντης 8 (2), Αράπης 6, Πούρος 3 (1), Σκαμνάκης 2, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 14, Τασιούδης 24 (2), Κοντογιάννης 3.

ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ

Ο Έσπερος Λαμίας υπέστη αναπάντεχη ήττα στην έδρα του Άρη Νικαίας με 79-61, με αποτέλεσμα Έσπερος Καλλιθέας και Πεντέλη να τον «πιάσουν» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Για τον ΑΟΚ Χανιά το αποτέλεσμα αυτό δεν ήταν τόσο καλό, ενώ θετικό είναι το γεγονός ότι η Νίκη Αμαρουσίου ηττήθηκε στη Χίο από τον τοπικό Βούρειο, που «καθάρισε» με την υπόθεση-παραμονή.
19η αγωνιστική
Έσπερος Καλλιθέας-Άρης Πετρούπολης 97-75
ΑΟΚ Χανιά-Παναγίτσα 72-71 στην παράταση (66-66 κ.α.)

Αγωνία για την 4η θέση

“Φωτιά” έβαλε η νίκη του Ηροδότου με 76-71 επί της Πεδιάδας στο κλειστό της Χερσονήσου, στο πλαίσιο της 17ης προτελευταίας αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος μπάσκετ των ανδρών. Οι Αλικαρνασσώτες με τη νίκη τους αυτή διατήρησαν “ζωντανές” τις ελπίδες τους για την 4η θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ.
Από εκεί και πέρα, ο πρωτοπόρος Κύδων νίκησε με 59-40 το Ακρωτήρι, και το Δειλινό με 73-56 τη Μεσαρά. Τέλος, η Ακαδημία Ρεθύμνου δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε με 50-45 του ΑΣΗ Τηγανίτη.
Τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Πεδιάδα-Ηρόδοτος 71-76
Δειλινό-Μεσαρά 73-56
Ακρωτήρι-Κύδων 40-59
Ακαδημία Ρεθ.-ΑΣΗ Τηγανίτης 50-45
Η “αυλαία” πέφτει απόψε, με το Ηράκλειο να αντιμετωπίζει στις 21:00 τον Εργοτέλη στο Λίντο.

Ηττα για τον ΝΟΧ στο Π. Φάληρο

Σε ένα κρίσιμο παιχνίδι που θα έδινε την ευκαιρία στον ΝΟΧ να δείξει πως είναι «ζωντανός» για την αποφυγή των πλέι άουτ, ηττήθηκε με σκορ 12-10 στην έδρα του Παλαιού Φαλήρου. Η χανιώτικη ομάδα θα πρέπει έτσι ν’ αρχίσει να συμβιβάζεται με την ιδέα ότι θα διεκδικήσει την παραμονή της μέσω των αγώνων για τα πλέι άουτ.
Το Παλαιό Φάληρο αξιοποίησε καλύτερα τη 2η περίοδο, μιας και όλες οι υπόλοιπες περίοδοι έληξαν με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες. Σε αυτό το διάστημα, το Π. Φάληρο σημείωσε τρία γκολ έναντι ενός του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, με αποτέλεσμα να θέσει τις βάσεις για τη νίκη.

Για τον ΝΟΧ, Νάστραν με 4 και Αβέρκα με 3 σημείωσαν τα περισσότερα γκολ, ενώ 2 ακόμα πρόσθεσε ο Μπαριωτάκης και 1 ο Χαριτάκης. Για το Π. Φάληρο, 4 γκολ σκόραρε ο Κάκαρης.

Τα 8λεπτα: 3-3, 3-1, 3-3, 3-3
Ν.Ο. Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Φλώρος, Πολύζος, Νάστραν 4, Αγιωργούσης, Πετρόχειλος, Βουλγαράκης, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 2, Κατσουλάκης, Μαραγκουδάκης, Παπαδόπουλος Τρ., Πολυγεώργης, Αβέρκα 3, Χάλαρης

ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΤΣ

Σημαντική νίκη πέτυχε η Χίος, κερδίζοντας στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ με 9-8, ένα αποτέλεσμα που αφήνει κάποιες ελπίδες στον ΝΟΧ προκειμένου να κυνηγήσει την 9η θέση, αφού επόμενός του αντίπαλος είναι ο ΠΑΟΚ τον οποίο και θα υποδεχθεί στα Χανιά.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη ισχύος, διαλύοντας με 28-1 τον ΟΦΗ, ενώ η Βουλιαγμένη κέρδισε τον Απόλλωνα με 11-5 εκτός έδρας.

Ηττα στο φινάλε από τη Βουλιαγμένη

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο ΝΟΡ τον Όμιλο για θέσεις 1-4, χάνοντας με 20-6 από τη Βουλιαγμένη, εκτός έδρας. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές νεαρές σε ηλικία αθλήτριες, ενώ ο Κώστας Φιτσανάκης συμπεριέλαβε στην αποστολή μόλις δέκα παίκτριες.
Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν το πιο έντονο σε ρυθμό και βρήκε τις γηπεδούχους να προηγούνται με 6-3. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ανέβασε περισσότερο την απόδοσή της και έφτασε σε μια διαφορά οκτώ τερμάτων στο ημίχρονο (11-3). Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι δύο ομάδες προέβησαν σε αρκετές αλλαγές και παιχνίδι ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΝΟΒ να φτάνει στο τελικό 20-6. Από τέσσερα τέρματα πέτυχαν η Μαυρωτά για τον ΝΟ Βουλιαγμένης και η Στρατιδάκη για τον ΝΟ Ρεθύμνου.
Τα Οκτάλεπτα: 6-3, 5-0, 5-1, 4-2
ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη Φ., Κυριακάκη Κ., Φαρμάκη Μ., Γαβαλά 1, Συριάνογλου, Στρατιδάκη 4, Πέττα, Φαρμάκη Ε. 1, Μαλιαρού, Φραγγελάκη.

ΒΟΛΕΙ
Α2 ΑΝΔΡΩΝ
Σε θέση… μπαράζ ανόδου ο ΟΦΗ

Μέχρι πριν από λίγες αγωνιστικές έδειχνε να έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση στην πρώτη δυάδα του 1ου Υποομίλου της Α2 Ανδρών, αλλά το Σάββατο (10/03) υπήρξε ανατροπή δεδομένων, με τον ΟΦΗ σε θέση… ισχύος!

Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη επικράτησε εντός έδρας με 3-0 του Πανερυθραϊκού και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Παλλήνης στην έδρα του πρωταθλητή του ομίλου Απόλλωνα την «έπιασε» στη 2η θέση, υπερτερώντας στην ισοβαθμία.

Για να συμμετάσχει στα μπαράζ ανόδου ο ΟΦΗ θέλει την τελευταία αγωνιστική «καθαρή» νίκη (με 3-0 ή 3-1 σετ) στην έδρα της Ολυμπιάδας Πατρών.

ΟΦΗ – ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-0 (25-23, 25-19, 26-24)
Απόλλων Αθηνών – ΑΟ Παλλήνη 3-1 (25-17, 25-20, 22-25, 25-14)
Κέρκης Σάμου – ΓΣ Πανιώνιος 0-3 (23-25, 24-26, 22-25)

Παρατείνεται η αγωνία για τον ΟΠΕΡ

Ο ΟΠΕ Ρεθύμνου έχασε την πρώτη του ευκαιρία για να εξασφαλίσει την παραμονή του στην Α2 κατηγορία. Στο Λουτράκι γνώρισε την πρώτη του ήττα με 3-1 σετ από τον Ποσειδώνα, δίνοντας συνέχεια στην αγωνία της παραμονής. οι Ρεθυμνιώτισσες έχοντας το πλεονέκτημα της απόστασης των 5 βαθμών από την τελευταία θέση των πλέι άουτ, ταξίδεψαν χωρίς άγχος στο Λουτράκι. Γνώριζαν πως με νίκη θα έβαζαν τέλος στα σενάρια, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν. Αν και προηγήθηκαν με 26-28 και 0-1 στα σετ, στη συνέχεια έπεσε η απόδοση τους, φεύγοντας χωρίς βαθμό από αγώνα μετά από πολύ καιρό. Πλέον θα επικεντρωθούν στο επόμενο κρίσιμο παιχνίδι, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Ηλιούπολη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα.

Πλέι άουτ (θέσεις 6-8)
2η αγωνιστική
Ποσειδώνας Λουτρακίου – ΟΠΕΡ 3-1 (26-28, 25-20, 25-16, 25-22)

Εννέα μετάλλια και ενα όριο

Εννέα μετάλλια και ένα όριο για τη συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης (Ντουντουνάκη) ήταν ο συνολικός απολογισμός απο την τριήμερη δοκιμασία των οκτώ Ελλήνων κολυμβητών και κολυμβητριών που πήραν μέρος στο διεθνές μίτινγκ του Παρισιού που ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής.
Τα δυο μετάλλια της τρίτης και τελευταίας ημέρας κατέκτησαν η Άννα Ντουντουνάκη που ήταν δεύτερη στον τελικό των 100 μέτρων πεταλούδας με επίδοση 59.49 και ο Γιώργος Σπανουδάκης που με χρόνο 2.03.83 ήταν τρίτος στα 200 μέτρα ύπτιο (ήταν το τρίτο μετάλλιο για τον αθλητή στην συγκεκριμένη διοργάνωση).
Η Νικολέτα Παυλοπούλου ήταν 8η στα 200 πρόσθιο με 1.01.81, ο Γιώργος Αρκάδιος Ασπουγαλής ήταν πρώτος στον Β’ τελικό στα 100 πρόσθιο με 1.04.10, ενώ ο Θώμογλου με 1.06.70 και ο Ντάνος με 1.07.57 ήταν 22ος και 29ος αντίστοιχα στο ίδιο αγώνισμα.

Ρεπορτάζ: Παντελής Χουλάκης

The post ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ: Διά περιπάτου 0-4 τον Πλατανιά ο Ολυμπιακός – Όλη η αθλητική ενημέρωση, στην ΕΡΤ Χανίων (audio) appeared first on ert.gr.

σουπερ, ολυμπιακος, ΕΡΤ, ενημερωση, σουπερ, χανια, γκολ, υποψηφιοτητες οσκαρ 2013, οφη, τρικαλα, αεμ, ηλιασ, ποα, αρης, αντ, ηφαιστος, μαρινακης, παο, βαθμολογια, μπασκετ, ομιλος, δωρο, αοκ, βαολ, αεε, ηρακλειο, νοχ, βασεις, θεσσαλονικη, ΠΑΟΚ, πανιωνιος, καμμενος, νοβ, σετ, αθηνα, καλαματα, play, οπε, συμμετοχή, ύπτιο, ert, κινηση στους δρομους, παναθηναικος, μιραλας, σισε, καθαρα δευτερα, παγκόσμια ημέρα της γυναίκας 2012, ηρακλης, γιαννης ρουσακης, πανο ηρακλη, λακης γαβαλας, ολυμπιακοί αγώνες, τελος του κοσμου, νεος παπας, ξανα, αντ, ακρωτηρι, γωνια, εδρα, εθνικη, ηροδοτος, ηττα, ηφαιστος, θησεας, θριλερ, ιωνια, κηφισια, λουτρακι, μπασκετ, οξυγονο, οφη, πλαισιο, ποσειδων, ρυθμος, σφακια, φλογα, χιος, χορος, ert.gr, αγια παρασκευη, αγχος, αγωνια, αεε, αεμ, αετος, αιγαλεω, αλεξιου, αμιλλα, αναγεννηση, αννα, αοκ, απολλων, ασπιδα, βαθμολογια, βαολ, βραδυ, γκολ, γεγονος, γινει, γλυφαδα, δασκαλακης, διαστημα, δικη, διχτυα, δοξα, δοκαρι, δοθηκε, εγινε, ευκαιρια, ευκολο, ελευθερια, ερμης, ζαφειρακης, ζησιμοπουλος, ζωγραφου, ιδεα, ιδιο, ηλιασ, ηλικια, ηλυσιακος, ηλιουπολη, υποθεση, θετικο, θυελλα, ημιχρονο, ύπτιο, κι αλλο, κρασι, κρονος, κυδων, λιβας, μανη, μιχαηλιδης, νικη, νοβ, νοχ, ομαδα, ομιλος, οκτω, οπε, παλληνη, παλαιο φαληρο, παο, πεντελη, πλιατσικας, ποα, ποσειδωνας, σαμψων, σαββατο, σεντρα, σετ, συνεχεια, συμμετοχή, τρια, φαληρο, φευγοντας, φτανει, φλωρος, φοινικας, φωστηρας, χερι, χατζηνικολαου, ψηλορειτης, αγια μαρινα, ασχημη, βηματα, εννεα, κλειστο, κωστας, κυριακη, μπροστα, νικολετα, ομαδες, παιχνιδι, play, ποδια, θεσεις, ωραιο, ξεκινησε