Ο.Φ.Κ. Σερρών: Πρώτος σύλλογος της περιφέρειας στους masters της Τρίπολης

16:33 30/9/2020 - Πηγή: ΕΡΤ

Πρώτος σύλλογος στην περιφέρεια και 2ος στην Ελλάδα, μετά τον Παναθηναϊκό, αναδείχθηκε ο Όμιλος Φίλων Κολύμβησης Σερρών στο 6ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Masters που πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 18 με 20 Σεπτεμβρίου στην Τρίπολη.

Οι Σερραίοι κολυμβητές, που πολλοί από αυτούς έγραψαν με «χρυσά» γράμματα την ιστορία της Σερραϊκής κολύμβησης  κατέκτησαν συνολικά 47 μετάλλια-25 χρυσά, 19 ασημένια και 3 χάλκινα.

Η επιτυχία του Ομίλου Φίλων Κολύμβησης Σερρών αποκτά μεγαλύτερη αξία

από το γεγονός ότι σε αυτούς τους αγώνες συμμετείχε με μόνο εννέα αθλητές που έδωσαν όμως τον καλύτερο τους εαυτό και «σάρωσαν τα μετάλλια» με εξαιρετικές επιδόσεις.

Με έξι πανελλήνια ρεκόρ ο Γκράτζιος

Σε πρωταγωνιστή των αγώνων του Πανελληνίου πρωταθλήματος κολύμβησης masters αναδεικνύεται ο Σερραίος Ζήσης Γκράτζιος που με το ρεκόρ που σημείωσε στα 400 μέτρα μικτή ατομική στην Τρίπολη έφτασε τα έξι στο φετινό Πανελλήνιο πρωτάθλημα (είχε πέντε από τους αγώνες της Θεσσαλονίκης). Κατά τη διάρκεια του 6ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Masters στην Τρίπολη σημειώθηκαν 24 νέα πανελλήνια ρεκόρ. Εκτός από τον  Ζήση Γκράτζιο,  Σερραϊκή… σφραγίδα είχαν τα δύο ρεκόρ που σημείωσε η Ιωάννα Μερτζανίδου (50 μέτρα πρόσθιο και 200 μέτρα πρόσθιο) κι ένα στα 1500 μέτρα από την Νυμφοδώρα Τσιαούση.

Οι επιτυχίες των Σερραίων αθλητών στο 6ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Masters της Τρίπολης ήταν:

Ζήσης Γκράτζιος (κατ. 55-59):  6 μετάλλια (5 χρυσά-1 ασημένιο).

Αθανάσιος Ζλάτκος (κατ. 50-54): 6 μετάλλια (2 χρυσά- 4 ασημένια)

Πολυχρόνης Καζακίδης (κατ. 40-44): 2 χάλκινα μετάλλια, μια 4η και μια 7η θέση

Απόστολος Καραλής (κατ. 40-44): 9ος 50 μέτρα ελεύθερο, 7ος στα 100 μέτρα ελεύθερο και 8ος στα 50 μέτρα Πρόσθιο

Ντάνα Μπιμπισίδου (κατ. 40-44): 6 μετάλλια (5 χρυσά-1 ασημένιο)

Ιωάννα Μερτζανίδου (κατ. 55-59): 4 μετάλλια (3 χρυσά- 1 ασημένιο)

Νυμφοδώρα Τσιαούση (κατ. 55-59): 6 μετάλλια (4 χρυσά- 1 ασημένιο- 1 χάλκινο)

Αναστασία Τσομπανίδου (κατ. 45-49): 5 μετάλλια (2 χρυσά, 3 ασημένια) και μία 4η θέση

Σουλτάνα Καλουμένου (κατ. 40-44): 5 μετάλλια (1 χρυσό, 4 ασημένια)

Ο Όμιλος Φίλων Κολύμβησης Σερρών κατέκτησε και επτά μετάλλια στις σκυταλοδρομίες.