«Κόκκινο» το πρώτο ντέρμπι της Premier League

20:41 20/9/2020 - Πηγή: ΕΡΤ

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Premier League είχε χρώμα… κόκκινο. Η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ μέσα σε 5 λεπτά «καθάρισε» το ματς με την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με 2-0 κι έδειξε… με το καλημέρα ότι είναι αποφασισμένη να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η αποβολή του 24χρονου Δανού αμυντικού των Λονδρέζων Αντρέας Κρίστενσεν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον παίκτη για το

μαρκάρισμα σε αντίπαλό του, αλλά μετά από εξέταση της φάσης στο VAR τον έστειλε στ΄ αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη.

Πριν καλά-καλά προλάβουν οι ομάδες να «ζεσταθούν» στο β΄ μέρος η Λίβερπουλ πέτυχε δύο γκολ με τον Σάντιο Μανέ στο 50΄ και 54΄ (το δεύτερο από το τραγικό λάθος του Κέπα) και ουσιαστικά το ντέρμπι είχε τελειώσει.

Η τελευταία ευκαιρία της Τσέλσι να ξαναμπεί στο ματς χάθηκε στο 76΄, όταν ο Τζορζίνιο εκτέλεσε πέναλτι και ο Άλισον με θαυμάσια επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στον πάγκο των νικητών βρέθηκε για πρώτη φορά ο Κώστας Τσιμίκας (ήταν εκτός αποστολής στην πρεμιέρα με την Λιντς).

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Έβερτον-Γουέστ Μπρομ 5-2 (31΄, 62΄, 66΄ Κάλβερτ-Λιούιν, 45΄ Χάμες Ροντρίγκες, 54΄ Κιν – 10΄ Ντιανγκανά, 47΄ Περέιρα)

Λιντς-Φούλαμ 4-3 (5΄, 57΄ Έλντερ Κόστα, 41΄ πεν. Κλικ, 50΄ Μπάμφορντ – 34΄ πεν., 67΄ Μίτροβιτς, 62΄ Ριντ)

Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας  1-3 (80΄ Φαν ντε Μπέεκ – 7΄ Τάουνσεντ, 74΄ πεν., 85΄ Ζαχά)
Αρσεναλ-Γουέστ Χαμ 2-1 (25΄ Λακαζέτ, 86΄ Ενκετιά – 45΄ Αντόνιο)
Σαουθάμπτον-Τότεναμ 2-5 (32΄, 90΄πεν. – 45΄+2, 47΄, 64΄, 73΄ Σον, 82΄ Κέιν)
Νιούκαστλ-Μπράιτον 0-3 (4΄,7΄ πεν. Μοπέ, 83΄ Κόνολι)
Τσέλσι-Λίβερπουλ 0-2 (50΄,54΄ Μανέ)
Λέστερ-Μπέρνλι 4-2