Ασταμάτητη η Μπάγερν πήρε το klassiker (video)

22:28 7/11/2020 - Πηγή: ΕΡΤ

Ματσάρα έγινε στο «Signal Iduna Park» όπου η Μπάγερν νίκησε την Ντόρτμουντ με 3-2 στο klassiker. Οι Βαυαροί απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής, αφήνοντας στο -3 την αποψινή τους αντίπαλο (και στο -2 τη δεύτερη Λειψία).

Ο Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα για την Μπάγερν στο 24’ αλλά το τέρμα δεν μέτρησε καθώς χρεώθηκε οφσάιντ με υπόδειξη VAR. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 45’ με τον Ρόις αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Μπάγερν ισοφάρισε με τον Αλάμπα (1-1). Στο 48’ οι Βαυαροί με κεφαλιά του Λεβαντόφσκι προηγήθηκαν με 1-2,

ενώ στο 80’ ο Σανέ έκανε το 1-3 κλειδώνοντας τη νίκη της Μπάγερν. Στο 83’ ο Χάαλαντ μείωσε σε 2-3 και στο 87’ ο Ρόις έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στις καθυστερήσεις πάλι το VAR στέρησε από τον Λεβαντόφσκι ακόμη ένα γκολ.

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Γιόσουα Κίμιχ, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 37΄ και εκφράζονται φόβοι για σοβαρή ζημιά στο γόνατο.