Τουρνουά Κάουνας (1η ημέρα): Λιθουανία-Ελλάδα 86-67

00:16 17/8/2014 - Πηγή: E-Typos
Την ήττα με 86-67 από τη Λιθουανία γνώρισε η Εθνική ομάδα στον πρώτο της αγώνα για το τουρνουά του Κάουνας. Αν και εμφανίστηκε βελτιωμένη στα ριμπάουντ, ωστόσο ήταν ευάλωτη στην άνυνα και με πολλά προβλήματα στον επιθετικό τομέα.
Δεκάλεπτα: 19-16, 39-35, 64-45, 86-67.
Οι Ζήσης Βασιλειάδης, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Γλυνιαδάκης ήταν η αρχική πεντάδα, όμως εμφάνισαν προβλήματα και έτσι οι Λιθουανοί πήραν ένα προβάδισμα 15-7 για να κλείσει το δεκάλεπτο σε 19-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μοτιεγιούνας και Βαλαντσιούνας εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 (39-28) για να κλείσει τελικά το ημίχρονο
στο 39-35.
Η αστοχία και τα λάθη συνεχίστηκαν από τους διεθνείς μας και επέτρεψαν στους οικοδεσπότες να ξεφύγουν πάλι με 48-37 και στη συνέχεια να φτάσουν τη διαφορά στους 23 πόντους (64-41). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βαλαντσιούνας έκανε ό,τι ήθελε κάτω από το καλάθι κι έτσι ήρθε δικαιολογημένα το τελικό 86-67.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 6, Καλνιέτις 8, Ντ. Λαβρίνοβιτς 14, Ματσιούλις 2, Σεϊμπούτις 4, Κ. Λαβρίνοβιτς 2, Γιανκούνας 3, Βαλαντσιούνας 14, Γιουσκεβίτσιους, Κουζμίνσκας 9, Μοτιεγιούνας 18, Βασιλιάουσκας 6.
Ελλάδα (Κατσικάρης): Ζήσης 5, Βασιλειάδης 4, Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5, Σλούκας 7, Καϊμακόγλου 10, Βουγιούκας 11 (6 ριμπ.), Πρίντεζης 14, Μάντζαρης 3, Αθηναίου, Αντετοκούνμπο 4 (5 ριμπ.)-εκτός δωδεκάδας Καλάθης, Μπουρούσης και Γιάνκοβιτς, δεν έπαιξε ο Μπόγρης).