Ευρωλίγκα (Φάση των 16): Σιένα-Ολυμπιακός 67-68

13:21 15/3/2013 - Πηγή: E-Typos
Αποδίδοντας μόνο στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα 68-67 από το «Παλαέστρα», σε αγώνα για την 11η ημέρα της φάσης των «16», αλλά δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας της πρώτης αναμέτρησης με τη Σιένα στο ΣΕΦ (74-72). Πλέον, οι πρωταθλητές Ευρώπης ισοβαθμούν με την ιταλική ομάδα στη δεύτερη θέση του 6ου ομίλου, που δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, με τη Σιένα, πάντως, να έχει το πάνω χέρι στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Κορυφαίοι
του Ολυμπιακού στον αποψινό αγώνα, από τον οποίο έλειψε η προσφορά του τραυματία Γιώργου Πρίντεζη, οι Παπανικολάου και Σλούκας, που σημείωσαν από 11 πόντους. Στην τελευταία περίοδο ανέβασε στροφές ο Σπανούλης, διάστημα κατά το οποίο αγωνιζόταν με 4 φάουλ και σημείωσε τους 6 από τους 10 συνολικά πόντους του στον αγώνα. Σπουδαία δουλειά σε επίθεση και ριμπάουντ από τον Κάιλ Χάινς, με τον Αμερικανό να τελειώνει τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ (10π.-11ρ.). Απογoήτευσε από τα 6.75 ο πρωταθλητής Ευρώπης, που είχε 8/29 τρίποντα!

Στον αντίποδα, τα τρίποντα των Κανγκούρ (14π.), Γιάνινγκ (14π.) και Μος (11π.), κάλυψαν το κενό του Μπόμπι Μπράουν, που είχε «εξουδετερωθεί» από την άμυνα του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-36, 54-49, 67-68

Παρά τη βροχή τριπόντων της Σιένα μέχρι το ημίχρονο (6/14) και το ανορθόδοξο παιχνίδι του ο Ολυμπιακός κατάφερε με κάποια ξεσπάσματα να κλείσει και τα δύο πρώτα δεκάλεπτα σε απόσταση αναπνοής. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και μετά από κάρφωμα του Σερμαντίνι ξέφυγε στο 6' με +8 πόντους (12-4). Ωστόσο, οι Ιταλοί με εξαιρετική άμυνα ζώνης με προσαρμογές κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και με τρίποντο του Γιάνινγκ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (18-17). Με τον Μπόμπι Μπράουν εξουδετερωμένο από την άμυνα του Ολυμπιακού η Σιένα δεν πτοήθηκε και με τους Γιάνινγκ, Κανγκούρ, Καραρέτο και Χάκετ να εκτελούν από τα 6.75 (4/4) έτρεξε από το εις βάρος 21-20 επιμέρους σκορ 16-5 και προηγήθηκε στο 18' με +10 πόντους (36-26). Ο Ολυμπιακός, πάντως, κατάφερε και πάλι να επιστρέψει χάρη στα 2/2 τρίποντα του Άντιτς, με τα οποία οι «ερυθρόλευκοι» αναθάρρησαν και με δικό τους επιμέρους σκορ 10-1 πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -1 (37-36).

Λάθη, χαμένα ριμπάουντ, απογοητευτικά ποσοστά ευστοχία και ένας «εγκλωβισμένος» Σπανούλης δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό την ανατροπή στην τρίτη περίοδο. Με τον Έζε να μην έχει αντίπαλο κάτω από το καλάθι και τον Μπράουν να βρίσκει λύσεις από την περιφέρει η Σιένα ξέφυγε και πάλι στο 25' με +8 (47-39). Ο Σλούκας προσπάθησε από τα 6.75 να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ανταπεξέλθει στην αντίπαλη άμυνα ζώνης και οι Ιταλοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +5 (54-49).

Στον... επίλογο του αγώνα ο Ολυμπιακός συγκεντρώθηκε στην άμυνα, περιορίζοντας για περίπου 7 λεπτά τους Ιταλούς στους 4 πόντους, και με τους Σλούκα και Σπανούλη να σηκώνουν την επίθεση το «διπλό» έγινε εφικτός στόχος. Οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σκορ 14-4 ξέφυγαν στο 37' με 63-58 και έδειξαν να κρατούν και τη διαφορά. Ωστόσο, οι Ιταλοί βρήκαν και πάλι το ζεστό τους χέρι από τα 6.75 και με τους Γιανινγκ και Μος (2) να εκτελούν κατάφεραν να προστατεύσουν τη διαφορά και να «πέσουν» με το τελικό 68-67.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία Ορτίθ (Ισπανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Βιατόρ (Γαλλία)

Οι συνθέσεις:

ΣΙΕΝΑ (Λούκα Μπάνκι): Μπράουν 8, Εζε 6, Καραρέτο 3 (1), Κανγκούρ 14 (2), Σανικίτζε 2, Ορτνερ 5, Γιάνινγκ 14 (3), Χάκετ 4 (1), Μος 11 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 10 (11ρ.), Λο 7, Άντιτς 9 (3), Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 8, Σλούκας 11 (1), Πάουελ, Πέρκινς, Παπανικολάου 11 (3).