Πρέμιερ Λιγκ – αγωνιστικό: Καθάρισε άνετα η Σίτι

Πρέμιερ Λιγκ – αγωνιστικό: Πέρασε από το «Μολινό» η Μάντσεστερ Σίτι με διπλό 3-1 επί της Γούλβς. Έτσι, ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την σεζόν. Το παιχνίδι ξεκίνησε με του φιλοξενούμενους να μπαίνουν φορτσάτοι. Έφτασαν γρήγορα στο γκολ, αφού στο 20’ ο Ντε Μπρούινε άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι «πολίτες» πέτυχαν γρήγορα και δεύτερο γκολ. Στο 32’ Φοντέν έκανε το 0-2. Κυνήγησαν το τρίτο γκολ

πριν την ανάπαυλα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Στο β’ μέρος, η Γούλβς ανέβασε το ρυθμό της και έγινε πιο απειλητικοί. Προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα και τελικά της βγήκε. Στο 78’ ο Χιμένεθ  έκανε το 1-2, ανεβάζοντας την ψυχολογία της ομάδας του. Στην συνέχεια, το παιχνίδι μετατράπηκε σε ροντέο με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορα και να κάνουν αλλεπάλληλες φάσεις. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σίτι πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Ζεσούς και έφτασε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Πρέμιερ Λιγκ – αγωνιστικό: Παράδοσης συνέχεια από Βίλα

Συνέχισε την παράδοση η Άστον Βίλα. Οι «χωριάτες» κέρδισαν 1-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και ξεκίνησαν με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά. Το έργο των φιλοξενούμενων δυσκόλεψε από νωρίς, αφού έμειναν με δέκα παίκτες, χάρη στην αποβολή του Ίγκαν στο 12’. Όμως, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Λούντστραμ αστόχησε στο πέναλτι, που κέρδισε η ομάδα του. Στην συνέχεια, η Άστον Βίλα πήρε τον έλεγχο και εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Στο β’ μέρος, ανέβασε ακόμα περισσότερο την ένταση της και στένεψε τον κλοιό στις «λεπίδες». Πίεσαν και έκαναν αρκετές φάσεις. Πέτυχε τελικά το «χρυσό» γκολ στο 63’ με τον Κόνσα. Έπειτα έριξε τον ρυθμό της και γύρισε την μπάλα. Δεν απειλήθηκε και πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Δείτε ακόμη: Η Λειψία 3-1 τη Μάιντζ, χωρίς νικητή το Βόλφσμποργκ-ΛεβερκούζενΌρθιος στο βόλο ο Αρης 1-0 με Μπρούνο Γκάμα και VARΤρίποντος στη Λαμία, 1-2 ο ΟΦΗ πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα