Η Μπαρτσελόνα κέρδισε το πρώτο «Κλάσικο» της χρονιάς!

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

– του Αντώνη Γεωργακόπουλου

Το πρώτο κλάσικο της χρονιάς, το οποίο συνδυάστηκε και με κατάκτηση τροπαίου, κέρδισε η Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Οι «Μπλαουγκράνα», αντιμετώπισαν τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του International Champions Cup, στο Hard Rock Stadium του Μαϊάμι, και κατέκτησαν το κύπελλο με σκορ

3-2.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, δεν μπόρεσε να παρευρεθεί στην αναμέτρηση για προσωπικούς λόγους.

«Πραγματικά ήθελε να είναι εδώ, δεν είναι ντίβα. Ήλπιζε ότι θα καταφέρει αλλά τελευταία στιγμή δεν μπόρεσε τελικά», δήλωσε ο Τσάρλι Στιλιτάνο, διευθυντής της εταιρίας που διοργανώνει το ICC.

Η Μπαρτσελόνα, κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 μέχρι το 6’ και όλα έδειχναν πως θα πάρει μια εύκολη νίκη, με τους Μέσσι, Ράκιτιτς να πετυχαίνουν τα πρώτα 2 τέρματα.

Η Ρεάλ, όμως, κατάφερε να ισοφαρίσει πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με γκολ των Κόβασιτς, Ασένσιο.

Το νικητήριο γκολ για τους «Μπλαουγκράνα», πέτυχε ο Πικέ μετά από φάουλ-σέντρα του Νεϊμάρ στο 50ο λεπτό.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σίλεσεν, Βιδάλ (63′ Σεμέντο), Πικέ (73′ Μαστσεράνο), Ουμτιτί (63′ Βερμάελεν), Άλμπα (73′ Ντιν), Μπουσκέτς (73′ Σέρτζι Σαμπέρ), Ράκιτιτς (73′ Αλενιά), Ινιέστα (46′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Μέσι (63′ Σουάρεθ), Νεϊμάρ (73′ Τουράν), Σουάρες (63′ Αλκάθερ)

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ (74′ Χακιμί), Ράμος (46′ Νάτσο), Βαράν (46′ Βαγιέχο), Μαρσέλο (74′ Ερνάντεθ), Καζεμίρο (74′ Γιορέντε), Μόντριτς (46′ Ίσκο), Κόβατσιτς (74′ Θεμπάγιος), Μπέιλ (74′ Όσκαρ), Ασένσιο (46′ Βάθκεθ), Μπενζεμά (74′ Μαγιοράλ)

Το άρθρο Η Μπαρτσελόνα κέρδισε το πρώτο «Κλάσικο» της χρονιάς! εμφανίστηκε πρώτα στο Alphafreepress.gr.