Γαλλία – Λιγκ Καπ: Το πήρε η Παρί

Γαλλία – Λιγκ Καπ: Όλους τους διαθέσιμους τίτλους στην Γαλλία κατέκτησε η Παρί! Η ομάδα του Τόμας Τούχελ νίκησε με 6-5 στα πέναλτι την Λιόν, και κατέκτησε το Λίγκ Καπ. Έτσι, ο μόνος τίτλος που μένει είναι το Τσάμπιονς Λιγκ. Ενώ, η Λυών μπορεί να το πάλεψε, ωστόσο, του χρόνου θα παραμείνει εκτός Ευρώπης. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Η Παρί κατάφερε να πάρει την κατοχή, ωστόσο, δεν κατάφερε να απειλήσει «τα παιδιά», που είχαν κλείσει καλά την άμυνα

τους. Το παιχνίδι κύλησε έτσι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο β μέρος, το παιχνίδι άνοιξε με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ. Έπαιξαν επιθετικό ποδόσφαιρο, ωστόσο, δεν παραμέλησαν και τα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι φάσεις έπεφταν βροχή αλλά κανένα σουτ δεν μπορούσε να καταλήξει στο τέρμα. Ο αγώνας κύλησε χωρίς σκορ και οι δύο μονομάχοι οδηγήθηκαν σε παράταση. Στην παράταση, οι δύο ομάδες συνέχισαν να προσπαθούν για κάποιο γκολ. Το ματς μετατράπηκε σε ροντέο, αφού η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς. Χωρίς να υπάρξει κάποιο γκολ, κάτι που προκαλούσε εκνευρισμό στους ποδοσφαιριστές. Η κούραση έπαιξε καταλυτικό ρόλο για την έκβαση του αγώνα. Οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό τους και συμβιβάστηκαν με το ενδεχόμενο των πέναλτι. Ο Ραφαέλ στο τελευταίο λεπτό είδε την κόκκινη κάρτα, έπειτα από ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Ντι Μαρία.

Γαλλία – Λιγκ Καπ: Τα πέναλτι

Έτσι, ήρθε η ώρα των τερματοφυλάκων να πάρουν την τύχη στα χέρια τους. Ο Άντερσεν ευστόχησε στο πρώτο πέναλτι για την Λυών, με τον Ντι Μαρία να κάνει το 1-1 αμέσως μετά. Ο Εκαμπί έκανε το 1-2, όμως ήρθε η απάντηση από τον Βεράτι. Ο Κακερέ πέτυχε το 2-3 και ο Παρέδες το 3-3. Ο Μέντες το 3-4, όμως πάλι ήρθε η απάντηση από την Παρί με τον Ερέρα. Ο Αουάρ έκανε το 4-5 και ο Νεϊμάρ ισοφάρισε. Ο Τραορέ ανέλαβε την εκτέλεση του 6ου πέναλτι για την Λυών, ωστόσο, ο Νάβας εξελίχθηκε σε ήρωα για τους Παριζιάνους αποκρούοντας το. Έτσι, ο Σαράμπια ευστόχησε και ο τίτλος πήγε στην ομάδα του Τούχελ, με τους παίχτες του να πανηγυρίζουν έξαλλα.

Δείτε ακόμη: Φιλική τριάδα με Ομόνοια ο ΟλυμπιακόςΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 13 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδαΗ σεζόν κλείνει στην Αγγλία με τον τελικό του κυπέλλου