Τέταρτος ο Ταμουρίδης

Με μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση επιβεβαίωσε ο Γιάννης Ταμουρίδης την καλή αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Μια μέρα μετά το ασημένιο μετάλλιο στους πόντους, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 4η θέση στο αγώνισμα του σκρατς, στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας πίστας που βρίσκεται σε εξέλιξη στη Μελβούρνη. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νεοζηλανδός Τόμας Σκάλι, ενώ δεύτερος ήταν ο Πολωνός Λούκας Μπούικο. Έπειτα από δύο διοργανώσεις ο 20χρονος αθλητής μας είναι στην 8η θέση του αγωνίσματος με 7 βαθμούς, ενώ προηγείται ο Μπούικο με 20, δεύτερος είναι ο Σκάλι με 12, όσους έχει και ο Ρώσος Ιβάν Κοβάλεφ που βρίσκεται στην τρίτη θέση. Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές και στο ομαδικό σπριντ των γυναικών, οι Ελένη Κλαπανάρα και Αγγελική Κουτσονικολή ήταν 7ες στον προκριματικό (αγω