Μία «ανάσα» από τον τίτλο οι Λέικερς!

Οι Λέικερς «άλωσαν» το Ορλάντο, επικρατώντας των Μάτζικ με 99-91 στην παράταση και κάνοντας το 3-1 στην φετινή σειρά των τελικών. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Λιμνανθρώπους», που χρειάζονται πλέον μία νίκη στα επόμενα τρία ματς για να φορέσουν το δαχτυλίδι του πρωταθλητή, ήταν ο Ντέρεκ Φίσερ, που «εκτέλεσε» τους οικοδεσπότες από την γραμμή του τριπόντου. Στο Ορλάντο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και δείχνοντας αποφασισμένοι να φέρουν την σειρά στα... ίσα. Με... οδηγό τον Χέντο Τούρκογλου (25π.) οι Μάτζικ «έχτισαν»
σταδιακά μία διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει με το 49-37 υπέρ τους. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν... μπρος και με πρωταγωνιστή τον Τρέβορ Αράιζα, που σημείωσε 11 πόντους, δεν περιορίστηκαν απλά στο να μειώσουν στο σκορ, αλλά κατάφεραν και να προηγηθούν. Οι Μάτζικ έπαψαν να βρίσκουν λύσεις από τους Τούρκογλου και Χάουαρντ, με τον Μίκαελ Πιετρούς να παίρνει τα ηνία και να προσφέρει στο Ορλάντο πόν