Με σβηστές της μηχανές η Μπάρτσα

Έπαιξε με την φωτιά η Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά η Αλμερία δεν είχε τη δυνατότητα να την... κάψει. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 1-0 χάρη σε γκολ του Πέδρο από το πρώτο ημίχρονο και πέτυχαν έτσι την έκτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Νωρίτερα, η Λα Κορούνια είχε περάσει νικηφόρα από την Τενερίφη με το ίδιο σκορ. Το ενδιαφέρον στο «Καμπ Νου» εστιαζόταν κυρίως στο αν ο Ιμπράημοβιτς θα βρει δίχτυα και στην έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Σουηδός έχει σκοράρει από ένα γκολ στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια, ωστόσο το ρεκόρ σταμάτησε κόντρα στην Αλμερία. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 1-0 έπειτα από το τέρμα του Πέδρο στο 32' και στη συνέχεια έσβησε τις μηχανές. Το δεύτερο ημίχρονο είχε ελάχιστες ευκαιρίες, η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε την συντριπτική κατοχή αλλά δεν μπόρεσε να