00:02 19/8/2012 - Πηγή: AEK365

ΣΕΒΙΛΛΗ- ΧΕΤΑΦΕ: 2-1
Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν
Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η Σεβίλλη στη φετινή σεζόν, νικώντας με 2-1 τη Χετάφε.
Η Σεβίλλη μπήκε δυνατά και απείλησε στο 6ο μόλις λεπτό με το σουτ του Χεσούς Νάβας, που σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μογιά, ενώ στο 12' το σουτ του Νεγρέδο πέρασε μόλις άουτ.
Στο 14' το κόρνερ του Λεόν παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Λόπεθ, ενώ στο 17' το σουτ

του Μικού απομακρύνθηκε εντυπωσιακά από τον γκολκίπερ της Σεβίλλης.
Στο 31' ο Ρίκιτς έκανε λάθος και στέρησε το γκολ από τον Νεγρέδο αλλά η πίεση των Σεβιγιάνων έφερε αποτελέσματα στο 34'.
Ο Ράκιτιτς έκανε τη σέντρα και ο Φάζιο με κεφαλιά μετά από λάθος έξοδο του Μογιά, έγραψε το 1-0.
Η Χετάφε τα είχε χαμένα και μέσα σε τέσσερα λεπτά δέχτηκε και 2ο γκολ. Ο Βαλέρα έκανε πέναλτι στον Ρέγες και ο Νεγρέδο από τα 11 μέτρα έγραψε το 2-0.
Στο 47ο λεπτό ο Λόπεθ πρόλαβε τον Μικού, αλλά η Χετάφε μείωσε στο 50' ο Λεόν εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από απροσεξία της άμυνας της Σεβίλλης ο Αλέξις έκανε το 2-1.
Στη συνέχεια η Σεβίλλη πίεσε, είχε ευκαιρίες και ακυρωθέν γκολ του Νεγρέδο στο 58', ενώ στο 85' ο Ράκιτιτς είχε δοκάρι.
ΣΕΒΙΛΛΗ: Λόπεθ, Φάζιο, Σπάχιτς, Ναβάρο, Σισίνιο, Τροχόφσκι (83' Ερβάς), Μεδέλ, Ράκιτιτς, Νάβας, Ρέγες (75' Ντελ Μοράλ), Νεγρέδο (67' Μπαμπά).
ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Βαλέρα, Αλέξις, Αμπραχάμ, Τόρες, Λασέν (74' Κολουνγκά), Μίτσελ (46' Τσ.Τόρες), Κάστρο (52' Μπαράδα), Λεόν, Λαφίτα, Μικού.