Δεν βρήκε αντίσταση η Κηφισιά

20:36 15/12/2012 - Πηγή: AEK365

Μόνο για μισό σετ μπόρεσε να αντισταθεί η Νίκη Αιγινίου στον ΑΟ Κηφισιάς που πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας τρίποντο και ανέβηκε αισθητά στη βαθμολογία.
Η Νίκη στο ξεκίνημα του αγώνα ξέφυγε με 6-11, αλλά ο ΑΟΚ ‘μάζεψε' γρήγορα τη διαφορά, αφού πίεσε πολύ από το σερβίς (κυρίως με τον Νικολάκη) κι η υποδοχή των φιλοξενούμενων δεν άντεξε.
Ο ΑΟΚ παράλληλα έπαιξε καταπληκτικά σε μπλοκ

και άμυνα κι αφού προσπέρασε με 15-14, δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα.
Η Νίκη προσπάθησε να αντιδράσει στο γ' σετ (με σχεδόν διαφορετική επτάδα), ωστόσο το 13-13 έγινε 18-13 και το ματς έληξε χωρίς άλλες ανατροπές.
«Νομίζω ότι ήταν η καλύτερη μας εμφάνιση από την αρχή της χρονιάς, Αν και είχαμε και πάλι μια δύσκολη εβδομάδα, τα παιδιά έδωσαν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και καταφέραμε να πάρουμε μια πολύ σημαντική νίκη», τόνισε ο Κώστας Αρσενιάδης, ενώ στον αντίποδα ο Θανάσης Στράντζαλης δήλωσε: «Δεν μπορώ να εξηγήσω τι έγινε μετά τον 16ο πόντο... Δεν παίξαμε καθόλου καλά, κάναμε πολλά λάθη ιδιαίτερα στο σερβίς και στην υποδοχή κι η Νίκη της Κηφισιάς είναι δίκαιη πέρα για πέρα».
Διαιτητές: Ράπτης - Μουλά Ε.
Τα σετ: 25-15, 25-18, 25-19
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1, Παπαγγελόπουλος 2
(1/4 επ., 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (7/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 50% άριστες), Παπαδόπουλος 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Μπέλλος 16 (15/26 επ., 1 μπλοκ), Καριπίδης 16 (13/22 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. - 25% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (83% υπ. - 56% άριστες) / Ρεζκ
Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 3 (3/8 επ., 36% υπ. - 29% άριστες), Μακλάχλιν 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 60% άριστες), Γάτσης 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Ντάμποβις 3, Γκεοργκίεφ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ), Γκορίδης 2 (2/4 επ.), Εφραιμίδης -λ (45% υπ. - 27% άριστες) / Γεωργόπουλος Α. 3 (3/10 επ., 27% υπ. - 09% άριστες), Γεωργόπουλος Β., Αναστασιάδης, Ποτολίδης 3 (0/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ)