Ανατροπή και προβάδισμα για Λοκομοτίβ

Τη νίκη με 2-1 στο «Λουζνίκι» πήρε η Λοκομοτίβ Μόσχας απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Τη δύναμή της στο γήπεδό της απέδειξε για ακόμα μία φορά η Λοκομοτίβ Μόσχας, η οποία έκανε την ανατροπή απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του Europa League.

Οι Μοσχοβίτες, επικράτησε 2-1 και είναι σε θέση οδηγού πλέον. Ο Ίκερ Μουνιαΐν στο 36’ με ωραίο σουτ,

άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους. Στην επανάληψη όμως, η ομάδα του Κουσέιρο μπήκε πιο δυνατά.

Έτσι στο 61΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκλουσάκοφ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε δέκα λεπτά αργότερα με τέρμα του Καϊσέδο για το τελικό 2-1.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ: Γκιγιέρμε, Μπουρλάκ, Σίσκιν, Γιανμπάεφ, Θαπατέρ, Ταράσοφ, Γκλουσάκοφ (88’ Οζντόγιεφ), Τορμπίνσκι (67’ Ομπίνα), Μπελιάεφ, Καϊσέδο, Μαϊκόν (90’ Σίτσεφ).
ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραΐθόθ, Αουρτενέτσε (79’ Νταβίντ Λόπεζ), Αμορεμπιέτα, Ιραόλα, Ιτουράσπε, Ντε Μάρκος, Σουσαέτα, Ερέρα, Μαρτίνεζ, Γιορέντε, Μουνιαΐν.