Προβάδισμα τίτλου η Μπάρτσα-Πήρε το «clasico»(Videos)

Προβάδισμα τίτλου πήρε η Μπαρτσελόνα, η οποία ήταν η μεγάλη νικήτρια του «clasico» στο «Καμπ Νου», αυξάνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης στου 4 βαθμούς. Οι «μπλαουγκράνα» ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη με 2-1, στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, με τους απογοητευμένους «μερένγκες» να βλέπουν τις ελπίδες τους για τίτλο να λιγοστεύουν...

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή και προσπάθησε με κάθε τρόπο να εκμεταλλευτεί την αριστερή της πλευρά. Ωστόσο, μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Ρονάλτο άρχισε να απειλεί την εστία των γηπεδούχων. Παρά τις προσπάθειες του Πορτογάλου, όμως, ο Μέσι ήταν αυτός που... χαμογέλασε! Ο Αργεντίνος σε ρόλο δημιουργού συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η Μπαρτσελόνα να ανοίξει το σκορ στο 19΄, καθώς μετά από φάουλ που κέρδισε ο Σουάρες και εκτέλεσε ο Μέσι, τροφοδοτήθηκε σωστά ο Ματιέ με τον Γάλλο αμυντικό να σηκώνεται στο κέντρο της περιοχής και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Οι πανηγυρισμοί, πάντως, κόπασαν μετά από 12 λεπτά, όταν στο 31΄ ο Ρονάλντο πήρε την ασίστ από τον Μπενζεμά και με το μυτάκι ισοφάρισε για τους Μαδριλένους. Η Ρεάλ ανέβασε το ρυθμό της στη συνέχεια, κατάφερε να «εγκλωβίσει» την Μπαρτσελόνα και στο 41΄ είδε τον Μπέιλ να βρίσκει δίχτυα, αλλά τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ, καθώς ο Ρονάλντο, που είχε βγάλει τη σέντρα στον Ουαλό, ήταν σε θέση οφσάιντ. Χωρίς κάποια ανατροπή ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να βγάζουν περισσότερη ενέργεια.Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Ρεάλ μπορεί να είχε και πάλι τις ευκαιρίες, αλλά η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που ανέκτησε το προβάδισμα. Στο 56΄ ο Σουάρες κατέβασε την μπάλα από μακρινή μπαλιά και με διαγώνιο τελείωμα έγραψε το 2-1! Ακολούθησαν δυνατές μονομαχίες και από τις δύο ομάδες, με πολλά φάουλ, αλλά από το 65΄ και μετά Νεϊμάρ και Μέσι ανέλαβαν δράση, δημιουργώντας αναστάτωση στην εστία του Κασίγιας, τη στιγμή που η Ρεάλ έδειχνε να μένει από δυνάμεις... Με τους «μπλαουγκράνα» να έχουν επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους η Μπαρτσελόνα δεν απειλήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:Έλτσε-Βαλένθια 0-4(44΄ Γκόμες, 57΄ Αλκάθερ, 71΄ αυτ. Ρόκο, 90+2΄ Οταμέντι)Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 2-0(3΄ Τόρες, 44΄ Τιάγκο)Ράγιο Βαγεκάνο-Μάλαγα 1-0(22΄ Κακουτά)Λεβάντε-Θέλτα 0-1(86΄ Τσάρλες)Γρανάδα-Εϊμπάρ 0-0Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλμερία 2-1(9΄ Ετσεΐτα, 26΄ Μίκελ Ρίκο - 47΄ αυτ. Μπαλενσιάγκα)Λα Κορούνια-Εσπανιόλ 0-0Βιγιαρεάλ-Σεβίλη 0-2(49΄ Κόκε, 65΄ Βιτόλο)Σοσιεδάδ-Κόρντομπα 3-1(34΄ Αγκιρέτσε, 75΄ Κάστρο, 90΄ Φινμπόγκασον - 12΄ Αντόνε)Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-1(19΄ Ματιέ, 56΄ Σουάρες - 31΄ Ρονάλντο) ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 28 αγώνες)Μπαρτσελόνα 68Ρεάλ Μαδρίτης 64Βαλένθια 60Ατλέτικο Μαδρίτης 59Σεβίλη 55Βιγιαρεάλ 49Μάλαγα 44Αθλέτικ Μπιλμπάο 39Σοσιεδάδ 36Θέλτα 35Ράγιο Βαγεκάνο 35Εσπανιόλ 34Χετάφε 29Εϊμπάρ 28Έλτσε 27Λα Κορούνια 26Αλμερία 25Λεβάντε 25Γρανάδα 23Κόρντομπα 18