Πράσινη επικράτηση στο ντέρμπι αιωνίων (pics)

Την ρεβάνς της ήττας στον Α' Γύρο, που ισούται με παραμονή στην κορυφή, πέτυχε η Ομόνοια το βράδυ της Παρασκευής, στο «αιώνιο» ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία». Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-1 σετ μετά από ένα ωραίο παιχνίδι 100 λεπτών. Το ΑΠΟΕΛ μετά τον Green

Air Παφιακό δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα και έμεινε στο τέλος της «διαβολοβδομάδας» στην 6η θέση διατηρώντας ελπίδες τετράδας.

Η Ομόνοια πήρε διαφορά ασφαλείας στο πρώτο σετ την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (12-06, 19-13, 21-14) για να επιβληθεί σε 22’ με 25-16 και να προηγηθεί 1-0.

Εντελώς αντίθετα ήταν τα δεδομένα στο δεύτερο σετ. Η Ομόνοια ναι μεν ξέφυγε 06-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και ισοφάρισε για να προσπεράσει 15-16 στα μέσα του σετ. Το «αιώνιο» στο δεύτερο σετ ήταν αντάξιο των δυο ομάδων με την Ομόνοια να φεύγει… 22-20, αλλά το ΑΠΟΕΛ σχεδόν άμεσα να ισοφαρίζει 22-22. Τελικά, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανατρέψει τα πάντα και να κερδίσει 24-26 σε 29’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1.

Οι «πράσινοι» θύμισαν στο τρίτο σετ την απόδοση του πρώτου. Προηγήθηκαν 12-07 δείχνοντας κυρίαρχοι όταν βρέθηκαν και στο +8, 19-11.  Η ομάδα του Σ. Σάββα πήρε αυτό που ήθελε με 25-17 σε 25’ ανακτώντας το προβάδισμα 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο +1 (03-04), αλλά η Ομόνοια βρήκε λύσεις και προηγήθηκε 11-06. Η Ομόνοια κυριάρχησε στο σετ, διατηρώντας τα κεκτημένα (20-12) και τέλειωσε το σετ και τον αγώνα με 25-15 σε 25’.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-16, 24-26, 25-17, 25-15

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Reinaldo, Ελευθερίου, Ruiz, Alves, Πετρακκίδης Σ. , Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΛΑΪΟΣ): Juarez Gomes, Ευσταθίου, Γεωργίου, Kασαμπαλής, Αβερκίου, Velijkovic – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Τοφή, Κυπριανού.

Δείτε φωτογραφίες από το ντέρμπι στο Sportime

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 (21-25, 17-25, 25-13, 17-25)

Με «ερυθρόλευκη λάβα» έμοιαζε η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι. Η ομάδα του Τomas Guliberti παίζοντας εξαιρετικά εκτός από το τρίτο σετ, επικράτησε εκτός έδρας της Ανορθώσεως με 3-1 σετ και όχι μόνο βλέπει τετράδα αλλά και πιο ψηλά.

Οι «ερυθρόλευκοι» φαίνεται να αλλάζουν πρόσωπο, ενώ οι «κυανόλευκοι» υστέρησαν πλην του τρίτου σετ και έβαλαν εν κινδύνω την 3η θέση, ενώ δεν μπόρεσαν να κάνουν το άλμα. Ο αγώνας κράτησε 106’.

Το Βαρωσιώτικο ντέρμπι στο πρώτο σετ είχε ανατροπές αφού η Ανόρθωση προηγήθηκε 08-06 και 16-14, αλλά η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα το γύρισε και αφού ξέφυγε 17-21, κέρδισε με 21-25 σε 28’ «παγώνοντας» ακόμα περισσότερο το «Θεμιστόκλειο».

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +5 (05-10, 07-12) επιβάλλοντας τον ρυθμό της. Η Ανόρθωση ουδέποτε τα παράτησε, αντίθετα μείωσε σε 16-18 δείχνοντας σφυγμό. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έγραψαν σερί 01-07 και απέκτησαν γερό προβάδισμα νίκης με το 0-2 και το 17-25 σε 27’.

Η Ανόρθωση ήταν πραγματικά... Ανόρθωση στο τρίτο σετ. Οι παίκτες του Χριστοφιδέλη έκτισαν διαφορά ασφαλείας 08-03 και 18-10. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν άνετη και επικράτησε 25-13 σε 23,’ μειώνοντας το σκορ σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση κατάφερε να προηγηθεί με μικρή διαφορά 07-05 και 08-06 αλλά η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα την έπιασε στο σκορ 10-10. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +3 (14-17) δείχνοντας κότσια μέσα στο «Θεμιστόκλειο». Η Ανόρθωση πίεσε αλλά η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα πήρε το σετ με 20-25 σε 28’ και τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Romanutti, Σαββίδης, Strugarevic, Δημητρίου, Torres, Ηaapakoski – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Aλλαγές: Kοντός, Χριστοφόρου

N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (T. GULIBERTI): Zηκάκης, Pineiro, Σιαπάνης, Brook, Α. Χρυσοστόμου, Guzman – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Καλαφάτης.

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-1 (26-24, 26-24, 11-25, 25-21)

Δικαίωμα στο όνειρο της τετράδας απέκτησε την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Αναγέννηση Δερύνειας. Οι «πράσινοι» του Γιόβαν Μέλκα υπέταξαν στο Κλειστό της Δερύνειας του Green Air Παφιακού με 3-1 σετ. Με τη νίκη οι Δερυνειώτες βρέθηκαν δυο πόντους πίσω από την 3η Ανόρθωση ενώ ξέφυγαν από το ΑΠΠΕΛ. Με την ήττα του ο Green Air Παφιακός που άρεσε κυρίως στο τρίτο σετ, ενώ έχασε δυο σετ στους έξτρα πόντους, πιθανότατα πλέον δεν μπορεί να ελπίζει στην πρωτιά.

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο σετ στη Δερύνεια. Η Αναγέννηση έλεγχε το σετ και προσπέρασε 17-13. Ο Green Air Παφιακός όμως δεν είπε την τελευταία του λέξη. Με ανατροπή έφερε το 20-15 σε βάρος του στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να κερδίζει 26-24 σε 31’ και να σώζει το σετ.

To δεύτερο σετ στη Δερύνεια έκοβε την ανάσα. Οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες και από τη στιγμή που η Αναγέννηση δεν διατήρησε το υπέρ της 04-02 οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ή ισόπαλες.  Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε μέχρι τέλους με τον Green Air Παφιακό να προηγείται 21-22. Η Αναγέννησηβ ισοφάρισε 23-23 και όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να επικρατεί με πείσμα εκ νέου 26-24 σε 29’ και να γράφει το 2-0 σετ.

Μετά το 06-09 ο Green Air Παφιακός ανέβασε πολύ την απόδοσή του με στόχο να μείνει ζωντανός στον αγώνα. Χαρακτηριστικά,  οι Παφίτες ξέφυγαν 09-15 για να επικρατήσουν σε ένα σετ που τους άνηκε ολοκληρωτικά με 11-25 σε 23’ και να μειώνουν σε 2-1 σετ.

Μετά από ένα διάλειμμα ενός σετ το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο. Οι δυο ομάδες δεν μπορούσσαν να επιβληθούν με την ισοπαλία να κυριαρχεί. Η Αναγέννηση πήρε αυτό που ήθελε κερδίζοντας με 25-21 σε 28’ και τον αγώνα με μεγάλο τρίποντο 3-1 σε 121’.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Shvalev, Αποστόλου, Felahoglu, Kαραγιάννης, Τodorovic, Garchet – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Σιόκουρος, Τόφια

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Oικονομίδης, Verissimo, Παφίτης, Ανδρέου, Caetano, Μiranda – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σκορδής.