Οι Ιταλοί διέσυραν τις Φιλιππίνες με 108-62!

Οι Ιταλοί έκαναν ό,τι ήθελαν κόντρα στις Φιλιππίνες, και με περίπου 50% στο τρίποντο, νίκησαν με 108-62, παίρνοντας το πρώτο καλό αποτέλεσμα στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Mamma mia μια... Ιταλία!

Η ομάδα του Μέο Σακέτι έδειξε ένα εκπληκτικό πρόσωπο στο πρώτο ματς για το Παγκόσμιο Κύπελλο με τις Φιλιππίνες, και προσφέροντας θέαμα, επιβλήθηκε με 108-62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, μάλιστα, έφτασε τους 37 πόντους, αφήνοντας την αντίπαλό της στους 8, με τον Γκαλινάρι να κάνει φοβερό ματς.

Οι

Ιταλοί είχαν 48% στα τρίποντα, τη στιγμή που οι Φιλιππίνες έμειναν στο 13%.

Το ματς

Η Ιταλία στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα κυρίαρχη στην αναμέτρηση κι έφτασε την διαφορά στο 4-28, μόλις στο 7ο λεπτό, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο εκπληκτικό 8-37, με 6/7 τρίποντα! Η «σκουάντρα ατζούρα» συνέχισε με αμείωτο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο (12-48, 15'), για να ξεφύγει στο 20-59 (19') και να πάει στα αποδυτήρια με το 24-62, με τον Γκαλινάρι να είναι... άχαστος, αφού είχε 4 πόντους με 1/1 δίποντο και 4/4 τρίποντα.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, αφού οι Ιταλοί έκαναν ό,τι ήθελαν και πάλι. Η διαφορά έφτασε στο +47 (36-83, 28') και οι παίκτες του Σακέτι συνέχισαν ακάθεκτοι (48-98, 36') μέχρι το τέλος, καθώς νίκησαν με 108-62.

Τα δεκάλεπτα: 8-37, 24-62, 39-86, 62-108.