Ο Βίγια γράφει Ιστορία και στο MLS

Παρά το γεγονός ότι «πατάει» πλέον στα 35, ο Νταβίντ Βίγια, δεν έχει χάσει καθόλου από την «ερωτική σχέση» με την μπάλα και φυσικά τα αντίπαλα δίχτυα. Παίκτης των Σίτι της Νέας Υόρκης από το 2015, ο Ισπανός άσος, σκόραρε δις και χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 2-1 επί των πρωταθλητών του Σιάτλ.

Ο Βίγια ισοφάρισε στο 52ο λεπτό με πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 77ο λεπτό, φθάνοντας στα 51 γκολ σε 78 αναμετρήσεις με την φανέλα της Νέας Υόρκης, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι επικεφαλής των σκόρερ στην Ιστορία του MLS βρίσκεται πάντα ο «θρύλος» του αμρικανικού ποδοσφαίρου, Λάντον Ντόνοβαν με 145 γκολ σε 340 αγώνες.

«Δεν αποτελεί έκπληξη για εμένα. πρέπει να θυμόμαστε τι έχει κάνει ο Νταβίντ στην καριέρα του. Δεν είναι εύκολο να είσαι ο πρώτος σκόρερ στην εθνική Ισπανίας», δήλωσε λίγο μετά τον αγώνα, ο προπονητής της ομάδας, Πατρίκ Βιεϊρά.