Δύσκολη επικράτηση του ΑΠΟΕΛ επί της ΕΝΠ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στην τρίτη και τελευταία αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας με 65-59 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου. Αν και οι «γαλαζοκίτρινοι» δημιούργησαν διαφορά μέχρι και με 20 πόντους, οι «βυσσινί» παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο Β’ ημίχρονο και πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος

καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν στο σκορ και να διεκδικήσουν την νίκη, ωστόσο η ομάδα της Λευκωσίας ήταν συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια του αγώνα και έφυγε με το θετικό αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί πως η ΕΝΠ αγωνίστηκε με τέσσερις ξένους καλαθοσφαιριστές κατά την διάρκεια του αγώνα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Έβρικ Γκάρι ο οποίος σημείωσε 21 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΑΠΟΕΛ που μέχρι το 3’ προηγήθηκε με 7-0 (από δύο οι Ιερωνυμίδης, Μπάκερ, Γκάρι, ένα πόντο ο Φιλντς). Στην συνέχεια η ΕΝΠ ανέβηκε και κατάφερε μέχρι το 6’ να ισοφαρίσει σε 9-9 (τέσσερις πόντους ο Κάισερ, από δύο οι Σολωμού και Μάιερς, ένα ο Μέιτζορ ενώ για τον ΑΠΟΕΛ σημείωσε δύο πόντους ο Φιλντς). Μάλιστα στην συνέχεια οι «βυσσινί» πήραν προβάδισμα με 12-11 στο 7’ και μισό λεπτό αργότερα με 14-13, ωστόσο στα τελευταία στάδια της περιόδου οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 19-15.

Η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε και στην Β’ περίοδο πιο δυνατά, καταφέρνοντας μέχρι το 12:30 να αυξήσει την διαφορά στο σκορ στους δέκα πόντους (27-17). Η ΕΝΠ αντέδρασε σημειώνοντας πέντε πόντους (τρεις ο Μέιτζορ, δύο ο Κάισερ), μειώνοντας σε 27-22 μέχρι το 15’. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη κατάφερε να σημειώσει δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 13 πόντους (37-24). Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ έφερε το σκορ στο 42-26.

Από ένα τρίποντο σημείωσαν οι δύο ομάδες στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου (Μπάκερ για ΑΠΟΕΛ, Μάιερς για ΕΝΠ) με το σκορ να οδηγείται στο 45-29. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τους Φιλντς και Μπάκερ μέχρι το 23’, φέρνοντας την διαφορά στους είκοσι πόντους (49-29). Μέχρι το 27’ η ΕΝΠ σημείωσε δεκατρείς πόντους, ενώ δέχθηκε ένα (από τέσσερις οι Κάισερ-Μάιερς, τρίποντο ο Πυρίλλης, δύο ο Μέιτζορ, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ σημείωσε ένα πόντο ο Φλέμινγκ), μειώνοντας σε 50-42. Από δύο ακόμα πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες, οδηγώντας το σκορ στο 52-44, με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Με τρεις πόντους μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΝΠ (κάρφωμα από τον Κάισερ, ένα ο Άτγουντ) μειώνοντας στους πέντε (52-47) μέχρι το 32:30. Στα επόμενα δύο λεπτά οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Γκάρι για ΑΠΟΕΛ, Κάισερ για ΕΝΠ) με το σκορ να οδηγείται στο 54-49. Στο 35:30 οι «βυσσινί» ευστόχησαν σε τρίποντο με τον Άτγουντ, μειώνοντας στους δύο την διαφορά (54-52). Μέχρι το 37:30 η ΕΝΠ κατάφερε και ισοφάρισε το παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 56-56, με τον ΑΠΟΕΛ να αντιδράει άμεσα και να σημειώνει τέσσερις πόντους με τους Φιλντς και Μάιερς, επαναφέροντας την διαφορά στους τέσσερις (60-56). Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 65-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 42-26, 52-44, 65-59