Διπλό για τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο «Νίκος Σολομωνίδης»

Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΠΟΕΛ παίρνοντας το διπλό στο «Νίκος Σολομωνίδης» επί της ΑΕΛ με 69-63,  στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ACS MVP

of the game αναδείχθηκε ο Γιάννης Γιανναράς, με 15 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στον αγώνα με τρίποντο του Γιανναρά και από εκείνο το σημείο δεν έχασε το προβάδισμά του στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 4' η διαφορά έφθασε στους 10 πόντους (2-12), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο ένα καλάθι (15-17) δύο λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου. Αυτή ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κούφι που έκανε το 20-15 υπέρ των «γαλαζοκιτρίνων» της Λευκωσίας.

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε περισσότερους πόντους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε να αυξάνει την υπέρ του διαφορά που έφθασε σε διψήφιο αριθμό (26-38). Ο ΑΠΟΕΛ στο 27' ήταν μπροστά με 17 πόντους (34-51), όμως μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πέτυχε μόνο δύο πόντους έναντι 12 των γηπεδούχων, που μείωσαν σε 53-46.

Η ΑΕΛ πλησίασε ακόμη περισσότερο (50-53), με καλάθια των Εύζωνα και Δημακόπουλου στα αρχικά στάδια του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον ΑΠΟΕΛ μέχρι το 33' να ανοίγει ξανά την ψαλίδα του σκορ με τρία συνεχόμενα καλάθια από τον Γκάρετ (50-59). Ο ΑΠΟΕΛ κράτησε το προβάδισμά του μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο με έξι πόντους διαφορά (63-69)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 26-38, 46-53, 63-69