"Σπρώχνει" την Εσπανιόλ στον υποβιβασμό η Βαγιαδολίδ

Με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο του ματς, η Βαγιαδολίδ «καθάρισε» 2-1 την Εσπανιόλ, με αποτέλεσμα να την… σπρώξει ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό!

Την αντίσταση της Εσπανιόλ, η οποία έπαιζε με δέκα από το 25’, κατέβαλε η Βαγιαδολίδ, καθώς επικράτησε 2-1, με τους Καταλανούς να παραμένουν στην τελευταία θέση και να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο στη δεύτερη κατηγορία.

Ωστόσο, κάθε άλλο παρά εύκολα ήρθε το «τρίποντο» για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από τα μισά του πρώτου μέρους, λόγω της αποβολής του Νταβίντ Λόπεθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν στο 77’ με τον Σάντρο και να κλειδώσουν τη νίκη με τον Γκουαρδιόλα, στο 83ο λεπτό.

Το μόνο έκαναν στο τέλος οι Καταλανοί ήταν να διαμορφώνουν το τελικό 2-1 με πέναλτι του Εμπάρμπα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.