Αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν στην ισοπαλία

ΑΕΛ και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο Τσίρειο Στάδιο στο τελευταίο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Φιόλιτς στο 70΄,ενώ η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 79΄με πέναλτι του Ιβάν Κάρλος.Μετά τον 1 βαθμό που μοιράστηκαν οι δύο ομάδες,η ΑΕΚ έφτασε τους 10 βαθμούς και η ΑΕΛ τους 8 βαθμούς.

Το

παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς τη μεγάλη φάση και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 15' για να δούμε την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα.Ο Γιάννου βρέθηκε "φάτσα" με τον Βοζίνια όμως με ένα κακό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 23' με τον Μαέ,ο οποίος μετά από σέντρα-σουτ του Μηνά από πολύ κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να νικήσει τον Τόνιο.Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν φλύαρες χωρίς ουσία στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια στο 0-0.

Δείτε το live του αγώνα από το SPORTIME

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα με τον Γιάννου στο 52'.Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ "άνοιξε" την μπάλα πήγε πλάγια και με ένα άστοχο σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.Η αλλαγή του Ντούσαν Κέρκεζ,Γκαζαριάν με το που μπήκε στο παιχνίδι (63') δοκίμασε το σουτ,με τον Τόνιο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.Στο 70' του αγώνα η ΑΕΚ βρήκε το γκολ με τον Φιόλιτς,που εκμεταλλεύτηκε την καταπληκτική κάθετη πάσα του Σάστρε βγήκε μόνος απέναντι στον Βοζίνια και με ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ σκόραρε και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 77΄με τον Μαέ μετά από ανατροπή του Γκονζάλες.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιβάν Κάρλος,ο οποίος δεν λάθεψε και νίκησε τον Τόνιο για το 1-1 στο 79' της αναμέτρησης.