ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα-Σερβία 87-77

16:55 16/9/2011 - Πηγή: 24wro
Νίκησε η Ελλάδα με 87-77 και έτσι θα συμμετάσχει στο προολυμπιακό τουρνουά …

Σχόλιο 3ης περιόδου:

Η Εθνική ομάδα άρχισε την περίοδο με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Αντώνη Φώτση που έκανε το σκορ 51-28. Επιθετικά για τους Σέρβους, όσο Τεόντοσιτς και Σαβάνοβιτς δεν είχαν σκοράρισμα, τις λύσεις τις έδινε ο Κέσελ. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού ωστόσο ήταν πολύ μόνος. Η ελληνική ομάδα έπαιρνε πόντους από ψηλούς αλλά και περιφέρεια και το σκορ έφτασε στο 55-33. Ο ρυθμός και η τροπή που πήρε το παιχνίδι ευνοούσε σε κάθε περίπτωση την Ελλάδα η οποία με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές διατηρούσε την διαφορά κοντά στους 20 πόντους. Μία χαλάρωση στην άμυνα της Ελλάδας έδωσε στους Σέρβους την ευκαιρία να μειώσουν σε 63-48 με δύο τρίποντα ενώ στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 64-48.

Σχόλιο 2ης περιόδου:

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σερβία, όπως ήταν λογικό, «ξύπνησε». Παίζοντας πιο ορθολογικά στην επίθεση, με καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές και με τον Κέσελ να πετυχαίνει δύο σερί εύστοχα τρίποντα. Το σκορ έγινε 38-20 με δύο βολές του Μάτσβαν ενώ ο Ίβκοβιτς εφάρμοσε άμυνα ζώνης για να «μαζέψει» την διαφορά. Ο Μπουρούσης τροφοδοτήθηκε πολύ σωστά από την περιφέρεια και συνέχισε να κάνει ζημιά στους Σέρβους οι οποίοι επιθετικά στηρίζονταν στις προσπάθειες του Κρίστιτς. Το τέλειο πρώτο ημίχρονο σε όλους τους τομείς ολοκληρώθηκε με καλάθι του Μαυροειδή που διαμόρφωσε το 48-26.