Με ανατροπή η Σβιτολίνα στις “4” – VIDEO

Τον ημιτελικό κόντρα στην απίθανη Μπιάνκα Αντρέσκου, σφράγισε η Ελίνα Σβιτολίνα

Παρ’ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με σετ και με break κάτω στο καθοριστικό σετ, η Ελίνα Σβιτολίνα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ανερχόμενης Μαρκέτα Βοντρούσοβα και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του BNP Paribas Open.

Η Ουκρανή, Νο6 του ταμπλό και του κόσμου, επικράτησε 4-6, 6-4,

6-4 της 19χρονης Τσέχας και θα αντιμετωπίσει την wild card, Μπιάνκα Αντρέσκου η οποία νωρίτερα συνέτριψε την Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα στον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης.

Η Σβιτολίνα με μια πιεστική αντεπίθεση στο καθοριστικό σετ, κατάφερε να κερδίσει τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία game της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας την ανατροπή της μετά από 2 ώρες και 12 λεπτά αγώνα, παίρνοντας την πρόκριση για τον τρίτο φετινό ημιτελικό της.

“Το κλειδί σήμερα ήταν να της δώσω μια έξτρα μπάλα. Δεν ήταν το τέλειο παιχνίδι για μένα αλλά πάλεψα. Έπρεπε να παραμείνω στο ματς και να της δώσω την έξτρα μπάλα. Στο τέλος, αυτό ήταν που μου έδωσε την ευκαιρία να κερδίσω” είπε η Σβιτολίνα αμέσως μετά.