Κεφάτη η Οσάκα, ντεμπούτο με ήττα για Στίβενς – VIDEO

15:09 1/1/2019 - Πηγή: Tennis24
Δράση φυσικά, εκτός από τη διοργάνωση του Μπρισμπέιν στους άνδρες, υπάρχει και στις γυναίκες. Οσάκα και Κβίτοβα ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για φέτος, με την Σλόαν Στίβενς να ηττάται στο ντέρμπι από την Γιοχάνα Κόντα…

Από εκεί που άφησε το 2018 συνεχίζει η Ναόμι Οσάκα. Η Γιαπωνέζα πρωταθλήτρια δεν συνάντησε δυσκολίες στην πρεμιέρα της στο Brisbane International και με εμφατική εμφάνιση, επικράτησε

της νεαρής Αυστραλής Ντεστάνε Αϊάβα.

Μόλις 69 λεπτά χρειάστηκε το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης της WTA για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Η Οσάκα επιβλήθηκε με 6-3, 6-2 και στα προημιτελικά θα παίξει με την νικήτρια του αγώνα Σεβάστοβα-Νταρτ.

Η Γιοχάνα Κόντα αναδείχθηκε μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Σλόαν Στίβενς. Η Βρετανή δεν έχασε ούτε σετ από την Αμερικανίδα και έδειξε σε όλους πως έχει ξεχάσει για τα καλά το εφιαλτικό για την ίδια 2018.

Μετά από 1 ώρα και 54 λεπτά αγώνα, το Νο37 στην παγκόσμια κατάταξη επικράτησε με σκορ 6-3, 6-4 της Στίβενς και “έκλεισε” ένα πολύ ενδιαφέρον ματς κόντρα στην Άιλα Τομλιάνοβιτς, στον 2ο γύρο.

Σπουδαία ανατροπή πραγματοποίησε η Πέτρα Κβίτοβα και πέρασε και αυτήν στον 2ο γύρο του Brisbane International. Η Τσέχα βρέθηκε πίσω με σετ και μπρέικ, όμως βρήκε τρόπο να επιστρέψει στον αγώνα και να φύγει νικήτρια από το court.

Η Ντανιέλ Κόλινς προηγήθηκε με 7-6(6), 5-4 και 30-0, ήταν δυο μόλις πόντους μακριά από τη νίκη, ενώ σέρβιρε κιόλας, όμως η Κβίτοβα έδειξε ξανά γιατί είναι τόσο μεγάλη αθλήτρια.

Έχοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, το Νο7 του κόσμου, επικράτησε μετά από 3 ώρες και 4 λεπτά, με σκορ 6-7(6), 7-6(6), 6-3 και στον 2ο γύρο θα παίξει με την Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ.

Δημήτρης Χαλιάπας

The post Κεφάτη η Οσάκα, ντεμπούτο με ήττα για Στίβενς – VIDEO appeared first on Tennis24.