Εντυπωσιακή πρεμιέρα για Λάκη στη Μελβούρνη

Στο 2ο γύρο του Australian Open των Juniors, προκρίθηκε η Μιχαέλα Λάκη μετά την εντυπωσιακή της πρεμιέρα στη διοργάνωση το Σάββατο.

Η 16χρονη πρωταθλήτριά μας, επικράτησε 7-6(3), 6-0 της Ελβετίδας, Τσέλσι Φοντενέλ και πέρασε στις “32” του πρώτου Major της χρονιάς, στην παρθενική της συμμετοχή στη Μελβούρνη.

Δύο

φορές έμεινε πίσω στο εναρκτήριο σετ με break η Λάκη αλλά κατάφερε να απαντήσει άμεσα και χάρη σε ένα πολύ σταθερό tie break, πήρε κεφάλι στο σκορ.

Στο 2ο σετ, η Τυρναβιώτισσα τενίστρια ήταν επιβλητική και δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να την απειλήσει, ολοκληρώνοντας τη νίκη της σε 1 ώρα και 13 λεπτά αγώνα στο Court 14 του Melbourne Park.

Η Λάκη, Νο6 του ταμπλό και No11 της παγκόσμιας κατάταξης στα juniors, στο 2ο γύρο περιμένει τη νικήτρια του αγώνα μεταξύ της Βρετανίδας Στόιμπερ και της Μαροκινής Ελ Αουί.