Νίκη τίτλου με Τσικαρίτο για την Μάντσεστερ - "Πεντάστερη" Λίβερπουλ - Γκολ ο Τόρες!

Ο Μεξικανός επιθετικός έλυσε τον γόρδιο δεσμό της άμυνας της Έβερτον στο 83΄και η Γιουνάιτεντ έκανε ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Η Λίβερπουλ διέλυσε την Μπέρμιγχαμ με 5-0 και εκμεταλλεύτηκε το 2-2 της Τότεναμ με την Γουέστ Μπρομ. Σκόραρε μετά από 12 ματς ο Τόρες.

Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ήταν καλύτερη καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως μέχρι την είσοδο του Μάικλ Όουεν στο 63', δεν είχε δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία.

Ο έμπειρος επιθετικός έφτασε μια ανάσα από το γκολ,
όταν το σουτ που επιχείρησε στο 74ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Φάμπιο, κατέληξε στο δοκάρι του, σχεδόν ανίκητου, Τιμ Χόουαρντ.

Τελικά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε το πολυπόθητο γκολ στο 83ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Βαλέντσια και κοντινή κεφαλιά του Ερνάντες, ο οποίος βρισκόταν στην ίδια ευθεία με τους αμυντικούς των "ζαχαρωτών". Αυτό ήταν το 100ό γκολ τέρμα των "κόκκινων διαβόλων" σε 53 φετινούς αγώνες.

Mε χατ-τρικ του Μάξι Ροντρίγκεζ και άλλα δύο γκολ από τον Κάουτ και τον Τζο Κόουλ η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα με 5-0 της Μπέρμιγχαμ και μείωσε στους 3 την διαφορά της από την Τότεναμ που βρίσκεται στην προνομιούχο 5η θέση.

Οι "πετεινοί" έμειναν στο 2-2 με την Γουέστ Μπρομ στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν, ωστόσο έχουν και ένα ματς λιγότερο.

Στους 6 βαθμούς διατήρησε την διαφορά της από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Τσέλσι μετά την νίκη της επί της Γουέστ Χαμ με 3-0. Οι Μπλε κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 44' με τον Φρανκ Λαμπάρντ, ωστόσο το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε την νίκη άργησε να έρθει, παρά την πίεση που άσκησαν.

Χρειάστηκε να σκοράρει για πρώτη φορά με την φανέλα της Τσέλσι και να κάνει... ανάσταση ο Φερνάντο Τόρες στο 84', ενώ ο Φλορέντ Μαλουντά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις.