Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινουμένων Σχεδίων «Emile Awards»: Όλες οι υποψηφιότητες

MEDIA

Ολοκληρώθηκε στο Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης η παρουσίαση για την 2η απονομή Ευρωπαϊκών Βραβείων Κινουμένων Σχεδίων Emile Awards.

Ο Υφυπουργός Ψηφιακής Πολιτικής, Λευτέρης Κρέτσος, δήλωσε: «Τα Emile Awards είναι πλέον θεσμός. Είναι σημαντικό για την ευρωπαϊκή βιομηχανία κινουμένων σχεδίων να επεκτείνει τις συνεργασίες της. Με την τέχνη της εμψύχωσης μπορούμε να διατηρήσουμε την πολιτιστική μας κληρονομιά αλλά και να δημιουργήσουμε νέες θέσεις εργασίας».

Από την πλευρά του, ο πρόεδρος της Ένωσης Ευρωπαϊκών βραβείων κινουμένων σχεδίων, Peter

Lord, επισήμανε: «Μάθαμε πολλά κι ευελπιστούμε ότι φέτος θα είναι ακόμα καλύτερα. Δεχτήκαμε ακόμα περισσότερες ταινίες και προσθέσαμε δύο ακόμα κατηγορίες στο διαγωνιστικό: ήχου για εικονογραφημένο σενάριο και σχεδιασμό ήχου για ταινία μεγάλου μήκους».

Για τα Emile Awards 2018, παρουσιάστηκαν πάνω από 90 υποψηφιότητες για τα 18 βραβεία που κατανέμονται σε 5 κύριες κατηγορίες. H ψηφοφορία για τους νικητές αρχίζει σήμερα, Πέμπτη 8 Νοεμβρίου.

Επιπλέον, θα δοθεί ένα ειδικό βραβείο στην Κλερ Κίτσεην για την συνολική πορεία στον χώρο των κινουμένων σχεδίων. Η Κλερ Κίτσεν δούλεψε με δημιουργικότητα σε βρετανικό τηλεοπτικό σταθμό και γι’ αυτό τον λόγο θα βραβευτεί με το βραβείο αυτό.

Σημειώνεται ότι τα Emile Awards θα απονεμηθούν στη Λιλ της Γαλλίας το διήμερο 7-8 Δεκεμβρίου. Επιπλέον, η τελετή για την απονομή των βραβείων Emile Awards θα γίνει στη Θεσσαλονίκη το 2020.

Αναλυτικά, οι υποψηφιότητες ανά κατηγορίες:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ- μικρού μήκους

● A Love Letter to the One I Made Up - Ισραήλ | Rachel Gutgarts (σκηνοθέτης)

● Bless you! - Πολωνία | Paulina Ziolkowska (σκηνοθέτης)

● Enough - Ηνωμένο Βασίλειο | Anna Mantzaris (σκηνοθέτης)

● Petits Poissons - Γαλλία | Noémie Buffat (σκηνοθέτης)

● Pura Vida - Εσθονία | Nata Metlukh (σκηνοθέτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ- σε ταινία animation μικρού μήκους

● Bloeistraat 11 - Βέλγιο/Ολλανδία | Nienke Deutz (σκηνοθέτης)

Egg - Γαλλία/Δανία | Martina Scarpelli (σκηνοθέτης)

● Fest - Γερμανία | Nikita Diakur (σκηνοθέτης)

● Musical Traumas - Σερβία | Miloš Tomić (σκηνοθέτης)

● This Magnificent Cake! – Βέλγιο/Γαλλία/Ολλανδία | Emma De Swaef, Marc James Roels (σκηνοθέτες)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ- σε ταινία animation μικρού μήκους

Cat days - Γερμανία | Jon Frickey (σκηνοθέτης)

● (Fool) Time Job - Γαλλία | Gilles Cuvelier (σκηνοθέτης)

● Have Heart - Μεγάλη Βρετανία | Will Anderson (σκηνοθέτης)

● Last Stop is the Moon – Πολωνία, Λιθουανία | Birute Sodeikaite (σκηνοθέτης)

● The Fruits of Clouds - Τσεχία| Alžběta Skálova (καλλιτεχνική διευθύντρια), Kateřina Karhánková (σκηνοθέτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ ΑΠΟ ΑΝΑΘΕΣΗ

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ- σε ταινία animation από ανάθεση

● A most precise and nuanced look into the life of the man, legend and visionary - Martin Luther – Δανία | Magnus Igland Møller (σκηνοθέτης)

BBC Winter Olympics "The Fearless Are Here" - Μεγάλη Βρετανία | Smith & Foulkes (σκηνοθέτες)

● Better Humans - Μεγάλη Βρετανία | Moth Studio (σκηνοθέτες)

Dancing on Ice - Μεγάλη Βρετανία | Goodbye Kansas Studios (σκηνοθέτες)

● Lystfiskeren – Δανία | Sara Aunbirk (σκηνοθέτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ TAINIAΣ ANIMATION ΠΡΟΟΡΙΖΟΜΕΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ Η ΑΛΛΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση

● Ariol - Dracuriol - Γαλλία | Hélène Friren (σκηνοθέτης)

● Ella, Oscar & Hoo - Nhooël, Nhooël - Γαλλία | Emmanuel Linderer (σκηνοθέτης)

● Esther's Notebooks - The Hundred Years War - Γαλλία | Riad Sattouf, Mathias Varin (σκηνοθέτες)

● Hey Duggee - The Space Badge – Μεγάλη Βρετανία | Grant Orchard (σκηνοθέτης)

● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe - Δανία | Christian Bøving-Andersen, Eva Lee Wallberg (σκηνοθέτες)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση

● Angela's Christmas - Ιρλανδία | Will Collins, Damien O'Connor (σεναριογράφοι)

Max & Maestro - The Supersonic Ear – Γαλλία/Ιταλία/Γερμανία | Agathe Robilliard (σεναριογράφος)

● Nate is Late - The Invaders – Γαλλία/Αυστραλία | Simon Lecocq (σεναριογράφος), Sylvain Huchet (επικεφαλής σεναριογράφος)

● The Highway Rat - Μεγάλη Βρετανία | Jeroen Jaspaert (σεναριογράφος)

● Vitello - Vitello Gets a Yucky Girlfriend – Δανία | Kim Fupz Aakeson, Ida Mule Scott (σεναριογράφοι)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ (STORYBOARD)- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση

● A New Kind of Magic - A Fish out of Water - Γαλλία | Stéphane Annette (εικονογράφος)

● Ella, Oscar & Hoo - The Treasure Map - Γαλλία | David Berthier (εικονογράφος), Emmanuel Linderer (επιβλέπων εικονογράφος)

● Nate is Late - The Invaders - Γαλλία/Αυστραλία | Joseph Herbelin, Jeremy Guiter (εικονογράφοι), Edouard Kuchiman (επιβλέπων εικονογράφος)

● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe - Δανία | Kenneth Ladekjær, Eva Lee Wallberg (εικονογράφοι)

● The Highway Rat – Μεγάλη Βρετανία | Tim Dillnutt, Jeroen Jaspaert (εικονογράφοι)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση

● Ella, Oscar & Hoo - Nhooël, Nhooël - Γαλλία | Ομάδα animation υπό την καθοδήγηση των Emmanuel Linderer (σκηνοθέτης) και Erik Simon (υπεύθυνος animation)

● Nate is Late - The Invaders - Γαλλία/Αυστραλία | Matthieu Giner, Mireille Tran (animators)

● Rolling with the Ronks! - Take it to the field - Γαλλία | Jean-Christophe Dessaint (animator)

● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe - Δανία | Tina Lykke Thorn, Henrik Sønniksen, Mikkel Vedel & Eva Lee Wallberg (animators)

● The Highway Rat - Μεγάλη Βρετανία | Quentin Vogel (animator) ομάδα animation Triggerfish

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση

● Ariol - Dracuriol - Γαλλία | Caz Murrell, François-Marc Baillet, Marc Boutavant (σχεδιαστές)

● Claude - Rampaging Robots - Μεγάλη Βρετανία | Angeliki Charenia (σχεδιάστρια), ομάδα τέχνης Claude

● Esther's Notebooks - The Hundred Years War - Γαλλία | Charlotte Cambon de Lavalette, Caz Murrell, Tom Viguier & Riad Sattouf (σχεδιαστές)

● Petit Malabar - The Greedy Algae – Γαλλία Bastien Dupriez, Armelle Prunier, Nelly Blumenthal, Hélène Younous, Rémi Juillet (σχεδιαστές)

● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe - Δανία | Mikkel Sommer, Birk Von Brockdorff (σχεδιαστές)

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση

● A Man is dead - Γαλλία | Yan Volsy, Pablo Pico (συνθέτες)

● Angela's Christmas - Ιρλανδία | Darren Hendley (συνθέτης)

● Animanimals - Ameise - Γερμανία | Christian Heck (συνθέτης)

● Rita Og Krokodille - Blueberries – Δανία | Tanera Dawkins (συνθέτης)

● The Highway Rat - Μεγάλη Βρετανία | René Aubry (συνθέτης)

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΧΟΛΗΨΙΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση

● Angela's Christmas - Ιρλανδία | Peter Blayney, Steve Maher (ηχολήπτες)

● Athleticus - Middle-distance running - Γαλλία | Célia Sayaphoum (ηχολήπτης)

● Oggy and the Cockroaches - Zmen to the rescue - Γαλλία | Anne-Sophie Coste, Manuel Drouglazet, Nicolas Maia (ηχολήπτες)

● Pipas & Douglas - The Princess and the Dragon - Γαλλία | Romain Anklewicz, Alexandre Lormeau (ηχολήπτες)

● Sounzee - Rickle Pick - Ουγγαρία | Adrian Kollar (ηχολήπτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΑΙΝΙΑΣ ANIMATION MEΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους

● Another Day of Life - Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/Γερμανία | Raúl de la Fuente & Damian Nenow (σκηνοθέτες)

● Captain Morten and the Spider Queen - Εσθονία/Ιρλανδία/Μεγάλη Βρετανία | Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt (σκηνοθέτες)

● Funan - Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Denis Do (σκηνοθέτης)

● Teheran Tabu - Γερμανία/Αυστρία | Ali Soozandeh (σκηνοθέτης)

● The Breadwinner - Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Nora Twomey (σκηνοθέτης)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους

● Another Day of Life - Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/Γερμανία | Raúl de la Fuente, Damian Nenow, David Weber, Amaia Remirez & Niall Johnson (σεναριογράφοι)

● Chris the Swiss - Ελβετία/Κροατία/Φινλανδία | Anja Kofmel (σεναριογράφος)

● Funan - Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Denis Do & Magali Pouzol (σεναριογράφοι)

● Gordon & Paddy - Σουηδία | Janne Vierth (σεναριογράφος)

● Teheran Tabu - Γερμανία/Αυστρία | Ali Soozandeh (σεναριογράφος)

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ (STORYBOARD)- σε ταινία animation μεγάλου μήκους

White Fang - Γαλλία/Λουξεμβούργο | Simon Andriveau, David Canoville, Lian-Cho Han Jin Kuang, Ahmed Nasri, Oussama Bouacheria (σκιτσογράφοι)

● Dilili in Paris - Γαλλία/Βέλγιο/Γερμανία | Michel Ocelot (σκιτσογράφοι)

● Early Man - Μεγάλη Βρετανία | Ashley Boddy, Andy Janes, Richard Phelan, Michael Salter, Luis Zamora-Pueyo (σκιτσογράφοι)

● Gordon & Paddy - Σουηδία | Elinor Bergman (σκιτσογράφοι)

● The Breadwinner - Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Giovanna Ferrari, Julien Regnard, Stuart Shankly (σκιτσογράφοι)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους

● Captain Morten and the Spider Queen - Εσθονία/Βέλγιο/Ιρλανδία/Μεγάλη Βρετανία Mart Kivi, Sam Turner (επικεφαλής animators)

● Early Man - Μεγάλη Βρετανία | ομάδα animation Early Man

● Luis & the Aliens - Γερμανία/Λουξεμβούργο/Δανία | ομάδα animation Jo Bub & Luis and The Aliens

● The Breadwinner - Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Fabian Erlinghäuser, John Walsh, Lorraine Lordan, Jeremy Purcell, Viktor Ens, Nicolas Debray, Geoff King & Emmanuel Asquier-Brassart (animators)

● Zombillenium - Γαλλία/Βέλγιο | Julien Belloteau, Arthur de Pins, Alexis Ducord, Marie-Laure Guisset, Jeanne Irzenski, David Nasser, Romain Vacher (animators)

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους

● Another Day of Life - Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/Γερμανία | Rafał Wojtunik (καλλιτεχνικός διευθυντής)

● Chris the Swiss - Ελβετία/Κροτία/Γερμανία/Φινλανδία | Simon Eltz, Anja Kofmel, Serge Valbert καλλιτεχνικοί διευθυντές)

● Funan - Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Michael Crouzat (καλλιτεχνικός διευθυντής)

● The Breadwinner - Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Ciaran Duffy, Reza Raihi (καλλιτεχνικοί διευθυντές), Sandra Andersen (σχεδιαστής χαρακτήρων)

● The Incredible Story of The Giant Pear - Δανία | Troels Christoffersen (production design), Bjørn Pedersen (επικεφαλής σχεδιασμού μοντέλων χαρακτήρων)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους

● Another Day of Life - Πολωνία/Βέλγιο/Γερμανία | Mikel Salas (συνθέτης)

Black is Beltza - Ισπανία| Fermin Muguruza, Raül Refree (συνθέτες)

● Chris the Swiss - Ελβετία/Κροατία/Γερμανία/Φινλανδία | Marcel Vaid (συνθέτης)

● The Incredible Story of The Giant Pear - Δανία | Fridolin Nordsø (συνθέτες)

● THE OX - Ελλάδα | Dimitra Trypani (συνθέτης)

-ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΗΧΟΥ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους

● Another Day of Life - Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/ | Oriol Tarragó (ηχολήπτης)

● Chris the Swiss - Ελβετία/Κροατία/Γερμανία/Φινλανδία | Markus Krohn (ηχολήπτης)

● Funan - Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Nicolas Leroy, Michel Schillings, Nicolas Tran Trong (ηχολήπτες)

● Teheran Tabu - Γερμανία/Αυστρία | Janis Grossmann (ηχολήπτης)

● The Tower - Γαλλία/Νορβηγία/Σουηδία | Christian Holm, Erik Clauss (ηχολήπτες)

Has video: Exclude from popular: 0
Keywords
dancing on ice, media, ψηφοφορία, λιλ, γαλλια, θεσσαλονικη, love, anna, animation, egg, nikita, cake, emma, james, φοντο, cat, fool, time, job, heart, moon, life, legend, luther, bbc, olympics, smith, studio, dancing, ice, studios, oscar, space, grant, quest, eva, lee, max, kim, ida, scott, σεναριο, magic, fish, water, map, david, tim, tina, nelly, μουσικη, running, douglas, princess, dragon, ουγγαρια, spider, queen, henry, weber, swiss, white, paris, ashley, ferrari, john, king, duffy, giant, design, black, ελλαδα, leroy, video, popular, oscar 2011, oscar 2011 live, giant, nikita, γερμανια, δανια, ηνωμενο βασιλειο, ιρλανδια, ισραηλ, μουσικη, σουηδια, ταινιες, bbc, james, map, oscar, queen, quest, running, scott, swiss, time, γινει, δοθει, διημερο, εσθονια, τεχνη, η τελετη, υφυπουργος, λιθουανια, λιλ, λογο, ομαδα, παρουσιαση, πεμπτη, πολωνια, σερβια, σεναριο, σκηνοθεσια, φοντο, ψηφοφορία, animation, anna, ashley, black, white, cat, water, douglas, dancing, dragon, duffy, david, egg, eva, emma, love, heart, fish, john, grant, henry, ice, ida, job, υπουργειο, kim, king, lee, legend, leroy, life, luther, max, magic, moon, nelly, olympics, paris, popular, princess, studio, studios, smith, space, spider, tim, tina, θεσεις, weber
Τυχαία Θέματα