Φουλάρει για πρωτιά ο Ολυμπιακός

Άνετη νίκη με 86-69 πέτυχε απόψε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ επί της Μπάμπεργκ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα και έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του 2ου ομίλου όπου μετέχει, μετά και την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από τη Μάλαγα.

Ο Ολυμπιακός είχε κορυφαίους τους Σπανούλη και Μαυροκεφαλίδη, που πέτυχαν
από 16 πόντους ο καθένας.
Οι Πλάις (18π.), Χάινς (15π.) και Ρόμπερτς (11π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τη Γερμανική ομάδα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθώς οι Γερμανοί αποδείχτηκαν "σκληρά καρύδια" και έβρισκαν λύσεις απέναντι στους "ερυθρόλευκους" που προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Οι παίχτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο έξι πόντων (48-34).
Μονόλογος των παικτών του Ιβκοβιτς το δεύτερο μέρος.
Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός έπιασε τρεις φορές το +18 ( 52-34, 56-38 και 66-48.