Μουντιάλ 2018: Ο ισπανικός Τύπος λέει «ευχαριστώ» στο VAR

To VAR μπήκε στο Μουντιάλ 2018 και το... άλλαξε. Ιδανικό παράδειγμα, αυτό που έγινε στο φινάλε των αγώνων Ιράν – Πορτογαλία και Ισπανία – Μαρόκο, εκεί όπου... άλλαξε χέρια η πρωτιά του ομίλου.

Η Ισπανία σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έκανε το 2-2 και κατέκτησε την πρώτη θέση...
στο δεύτερο όμιλο του Μουντιάλ 2018, αφού την ίδια ώρα ο Καρίμ Ανσαριφάρντ του Ιράν ισοφάριζε τους Πορτογάλους στο 90+3′ με πέναλτι. Στην ισοβαθμία οι “φούριας ρόχας” υπερτερούσαν της ομάδας του Φερνάντο Σάντος.

Και τα δυο γκολ
που σημειώθηκαν στα… χασομέρια προέκυψαν από τη χρήση του VAR. Το γκολ της Ισπανίας αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ και στη συνέχεια επικυρώθηκε από το Video Assistant Referee, ενώ το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ανσαριφάρντ δόθηκε μετά τη χρήση του VAR.

Η… τεχνολογία έκανε τη “δουλειά” της και η Ισπανία θα αντιμετωπίσει στους “16” του Μουντιάλ 2018 τη Ρωσία, ενώ η Πορτογαλία την πρώτη του Α ομίλου, Ουρουγουάη.

Σύσσωμος ο ισπανικός Τύπος “ευχαριστεί” μέσα από τα πρωτοσέλιδα του το VAR για την πρωτιά των “φούριας ρόχας”.

«MARCA» – “Ζήτω το VAR! (Αλλά έτσι δεν θα κερδίσουμε το Μουντιάλ)”